Reklama

Dziesięć sposobów zapobiegających infekcjom po ugryzieniu

Ugryzienie przez zwierzę może być bolesne, a często stanowi też zagrożenie dla życia. Jeśli pracujesz w strefie wysokiego ryzyka, w której jesteś narażona na niebezpieczeństwo ze strony zwierząt, to ważna jest wiedza na temat skutecznych metod zapobiegania infekcjom powstałym na skutek pogryzienia. Ugryzienia przez zwierzęta: Człowiek skazany jest na życie wśród zwierząt, tych domowych i tych dziko żyjących, które mogą być dla nas potencjalnymi wrogami. Ugryzienia mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne: od lekkiego chwytu zębami do groźnych ran szarpanych, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu. Większość pogryzień to rany na skórze - spowodowane przez zęby zwierzęcia - które krwawią, w przypadku gdy większe naczynia krwionośne ulegają uszkodzeniu. Każde ugryzienie jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ może narazić ofiarę na różne infekcje. Na zębach zwierzęcia znajdują się bakterie i inne patogeny wywołujące zakażenie lub chorobę. Najczęściej występującą chorobą jest tężec i wścieklizna (zazwyczaj od ukąszeń nietoperza), które pojawiają się w następstwie ugryzienia, nie wspominając o bólu po ugryzieniu.

Co zrobić, żeby się zabezpieczyć przed infekcją?

Innym niebezpieczeństwem po ugryzieniu jest zdarzenie, które przytrafiło się w naturze i nie możemy skorzystać z odpowiedniego zaopatrzenia medycznego. To może prowadzić do różnych infekcji i nieprzyjemnych powikłań dla osoby, która doznała pogryzienia. Do najczęstszych pogryzień dochodzi przez psy, koty, fretki, węże, papugi, szopy, skunksy i nietoperze, ale również przez niedźwiedzie, a także przez żbiki. Dlatego, gdy jesteś narażona na atak domowych czy dzikich zwierząt, to musisz znać najlepsze strategie w celu zapobiegania zakażeniom i infekcjom po ukąszeniach i pogryzieniach przez zwierzęta. Oto 10 sposobów zapobiegania infekcjom po ugryzieniach:

Reklama

1. Trzymaj się tego, co wiesz

Jak należy postępować: Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do przebywania wśród zwierząt i nie masz przyswojonej wiedzy na temat środków ostrożności, to najlepiej unikać kontaktu z nimi. Ponadto, jeśli nie wiesz nic na temat zwierząt, które można spotkać w naturze, to najlepiej unikaj kontaktu z nimi, bo mogą się wydawać miłe i nieszkodliwe, a jednak to są zwierzęta i ich działania są często trudne do przewidzenia.

2. Jak postępować z innymi zwierzętami:

Zanim pogłaskasz obcego psa lub kota, należy się upewnić, czy są na ogół przyjazne i czy niektóre wyzwalacze nie spowodują, że staną się agresywne. Musimy również zdawać sobie sprawę, że te łagodne i udomowione zwierzątka mogą okazać się instynktownie gotowe do walki i doprowadzić do pogryzienia lub podrapania.

3. Trzymaj się z dala od ich terytorium:

Szczególnie biegacze sportowi są skazani na spędzanie większej ilości czasu w bliskim sąsiedztwie dzikich zwierząt. Dlatego znajomość poszczególnych znaków w momencie przebywania na ich terytorium oraz zdrowy rozsądek sprawią, że bez problemu będziemy mogli przebywać w sąsiedztwie dużych ssaków, takich jak: niedźwiedzie, wilki, łosie i żbiki. Wskazane jest wysłuchanie lokalnych przewodników, aby zapoznać się z obszarami na których możemy biegać lub rozbijać obóz. Najlepiej jednak jest unikanie obszarów o znacznej aktywności zwierząt, zwłaszcza, jeśli zwierzęta te są w stanie hibernacji (uśpienia). Często się zdarzają pogryzienia i ataki kiedy człowiek wkracza na ich terytorium, w czasie kiedy budzą się z zimowego snu.

4. Szczepienia przeciw tężcowi:

Nawet jeśli nie masz bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, to ważne jest, aby się zaszczepić przeciw tężcowi. Jest on jednym z najczęstszych wyników pogryzienia przez zwierzęta, a to jest groźna choroba zagrażająca nawet życiu. Dlatego tak ważne jest szczepienie, zwłaszcza w momencie, kiedy wybieramy się w podróż w niebezpieczne miejsca.

5. Pierwsza pomoc

Kilka podstawowych kursów na temat udzielania pierwszej pomocy, jest dobrą umiejętnością niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze zwierzętami, czy nie. W sytuacji pogryzienia przez zwierzę jesteś w stanie odpowiednio zadziałać i prawidłowo zabezpieczyć ranę, aby nie dopuścić do zakażenia. Trzeba pamiętać o tym, aby nosić przy sobie apteczkę, kiedy wybieramy się w miejsca, gdzie mogą przebywać dzikie zwierzęta.

6. Psychologiczne oddziaływanie:

Udając się w miejsca, gdzie przebywają dzikie zwierzęta, a nawet te domowe, musimy zachować spokój. Nasze działania mają ogromny wpływ na zachowanie zwierząt. Kiedy wyczuwają one zdenerwowanie i niepokój z naszej strony, to mogą stać się nieprzewidywalne i agresywne. Dlatego starajmy się mieć pozytywne nastawienie do zwierząt i nie okazujmy zdenerwowania oraz agresji w stosunku do nich.

7. Przechowuj swoje jedzenie szczelnie zamknięte:

Jeśli rozbijemy obóz w miejscu, gdzie mogą przebywać dzikie zwierzęta, to nie zapominajmy o tym, żeby zabezpieczyć naszą żywność w taki sposób, aby nie była w ich zasięgu i nie pozostawiała silnego zapachu, który by mógł je zwabić. Jeżeli zaś dojdzie do tego, że zwierzaki dobiorą się do naszej żywności, to nie starajmy się rywalizować z nimi o pożywienie, ponieważ zwierzęta nie lubią kiedy ich posiłki są przerywane, stają się wówczas agresywne i możemy być narażeni na atak z ich strony.

8. Nie udawaj, że jesteś przeszkolony

Jeśli wiesz, że nie jesteś profesjonalnie przeszkolony w obchodzeniu się ze zwierzętami, to mierz siły na zamiary i zachowaj ostrożność. Nigdy nie staraj się być w stosunku do zwierząt władczy lub chłodny, a co najgorsze nigdy ich nie bij, ponieważ będą wyczuwały nasze podejście i poczują się wówczas zagrożone lub zlekceważone, co wywoła u nich agresję. Zanim zatem cokolwiek zrobisz, najpierw się zastanów i pomyśl.

9. Zachowaj czujność:

Podobnie jak ludzie zwierzęta również wysyłają wiele sygnałów, zwłaszcza wtedy kiedy czują się zagrożone lub poirytowane. Postawiona sierść na grzbiecie, obnażone zęby i wiele innych znaków to sygnały dla człowieka, że są gotowe do obrony. Jeśli wyczujesz lub zauważysz jakikolwiek sygnał, to nigdy nie próbuj łagodzić sytuacji, a tym bardziej nie wolno się zbliżać do zwierząt.

10. Dokładnie oczyść ranę:

Nawet jeśli nie masz doświadczenia w świadczeniu pierwszej pomocy, to zawsze możesz się przydać w chwili, kiedy ktoś z twojego otoczenia będzie takiej pomocy oczekiwał i tak na przykład: kiedy żmija ukąsi twojego towarzysza lub ciebie samego, to szybko musisz wycisnąć jad i oczyścić to miejsce - nawet śliną, jeśli nie masz innych środków do dezynfekcji - aby zapobiec dalszej infekcji, a potem oczyść ranę czystą wodą i mydłem, jeśli są dostępne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pchły
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy