Dziewanna wielokwiatowa: Właściwości i zastosowania
Dziewanna to efektowna roślina nazywana kiedyś „świecą królewską”. Może osiągać nawet 2 metry wysokości i przykuwa uwagę intensywnie żółtymi kwiatami. To właśnie one są surowcem leczniczym od lat wykorzystywanym w medycynie ludowej. Wspomagają walkę z infekcjami układu oddechowego, oczyszczają przewody żółciowe i regulują zaburzenia miesiączkowania. Znajdujące się w dziewannie substancje wykazują silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Sprawdź, dlaczego warto stosować dziewannę i w jaki sposób to robić.
Dziewanna wielokwiatowa to charakterystyczna roślina, którą można spotkać na łąkach, skrajach lasu i pól uprawnych. Uwagę przykuwa wysoką, prostą łodygą, która może osiągać nawet 2 metry wysokości, a w okresie kwitnienia pokrywa się drobnymi, żółtymi kwiatami. To dlatego przed laty nazywano ją „świecą królewską”.
Surowcem leczniczym są kwiaty dziewanny. Jednak aby nie straciły swoich cennych właściwości, należy je odpowiednio zebrać. Najlepszy moment to ten, gdy są w pełni rozkwitnięte i suche. Powinno się więc poczekać, aż wyschnie rosa. Zebranych kwiatów nie należy też suszyć, ale od razu przygotować z nich napar lub nalewkę. W kwiatach dziewanny znajdziemy duże ilości flawonoidów, garbników, olejki eteryczne, garbniki, saponiny oraz kwasy organiczne. To im zawdzięczamy tak korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Dziewanna jest naturalnym środkiem wspomagającym organizm w walce z infekcjami. Szczególnie korzystnie wpływa na układ oddechowy – rozrzedza flegmę i ułatwia odksztuszanie, łagodzi objawy astmy, zapalenia oskrzeli i płuc, a także chrypkę oraz ból gardła. Dziewannę warto również stosować przy dolegliwościach układu pokarmowego i trawiennego. Wzmacnia błony śluzowe i łagodzi objawy nieżytu żołądka. Poprawia też perystaltykę jelit, pomaga usunąć złogi jelitowe, chroni przed kolkami i biegunkami.
Substancje znajdujące się w dziewannie mają też zbawienny wpływ na skórę. Napar stosowany zewnętrznie przyspiesza gojenie się ran i odleżyn, a także siniaków i oparzeń, łagodzi objawy stłuczeń. Dziewannę warto dodawać również do kąpieli. Ma silne działanie relaksujące i przeciwbólowe. Uśmierza nawet ból stawów związany ze schorzeniami reumatycznymi. Ze względu na właściwości antybakteryjne jest też polecana w pielęgnacji cery trądzikowej i ze skłonnościami do alergii czy podrażnień.
Kwiaty dziewanny można wykorzystywać na wiele sposobów. Najpopularniejszym jest przyrządzenie naparu, który można pić nawet cztery razy dziennie, jednak w małych ilościach (maksymalnie dwie łyżki). Łyżkę kwiatów wystarczy zalać wrzątkiem (pół litra) i zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Po przecedzeniu i ostygnięciu substancja jest gotowa do spożycia.
Warto też przyrządzić nalewkę z dziewanny. Dwie szklanki świeżych kwiatów powinno się zalać wódką (pół litra) i szczelnie zamknąć, a po 2-3 tygodniach przefiltrować i przelać do butelki. Nalewka będzie pomocna w czasie infekcji układu oddechowego. W niewielkiej ilości wody należy rozpuścić 20 kropel nalewki.
Jeśli dziewannę chcemy stosować zewnętrznie, na przykład na rany i oparzenia lub bóle stawów, warto przygotować olejek. Dwie garści suszonych kwiatów należy wsypać do ciemnego słoika i zalać dwiema szklankami oliwy z oliwek. Po dwóch tygodniach przechowywania w ciemnym i chłodnym miejscu substancję należy przefiltrować i znów wlać do ciemnego słoika lub butelki.