Reklama

Dziewięć nawyków, które są szkodliwe dla mózgu

Sprawność i efektywność działania naszego mózgu zależą w dużej mierze od tego, jak o niego dbamy. Na pracę i zdrowie naszego najważniejszego narządu wpływają głównie: styl życia, który prowadzimy, dieta, rodzaj pracy, jaką wykonujemy, a także uwarunkowania genetyczne. Niestety wielu z nas zapomina, że to, co robimy oraz środowisko, w którym przebywamy, zostawiają ślad na naszym mózgu, pozytywny lub negatywny. By prawidłowo dbać o zdrowie naszego mózgu, pierwszorzędnie powinniśmy wyeliminować złe nawyki z naszego życia. Poniżej prezentujemy dziewięć tych najpopularniejszych i tłumaczymy, dlaczego są szkodliwe dla mózgu.

1. Zapominanie o śniadaniu

Jak wiadomo, śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Pominięcie go może powodować wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Dlaczego? Już tłumaczymy. Nasz mózg, zaraz po przebudzeniu, rozpoczyna proces podziału składników odżywczych dla różnych funkcji życiowych organizmu. Jeśli nie dostarczysz mu wystarczającej ilości energii w postaci pełnowartościowego śniadania, będzie musiał wykorzystać energię z magazynów. Jej niedobór może znacząco utrudniać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, m. in. podczas wysiłku fizycznego. Nasze śniadanie powinno być zatem pełnowartościowe, ale nie zbyt ciężkie i tłuste. Doskonałym wyborem będzie razowe pieczywo z chudą wędliną, świeżo wyciskany sok, a także płatki z pełnego ziarna z jogurtem naturalnym.

Reklama

2. Zbyt mało snu

Większość badań dotyczących wpływu długości snu na samopoczucie i zdrowie człowieka potwierdza, że do prawidłowej pracy naszego organizmu i mózgu potrzebujemy minimum osiem godzin snu. Gdy śpimy mniej, możemy odczuwać wiele nieprzyjemnych dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dokuczać mogą nam bóle głowy, kości, rozdrażnienie, a także uczucie lęku. Ponadto możemy mieć również obniżoną odporność, problemy z pamięcią, koncentracją i przybierać na wadze. By nasz sen był wydajny, powinniśmy nie tylko spać przynajmniej osiem godzin, ale najlepiej zasypiać przed północą. Nasz organizm regeneruje się wówczas szybciej, a my mamy więcej energii do działania na kolejny dzień!

3. Nadmierna konsumpcja cukru

Cukier to biała śmierć dla naszego mózgu. Mimo że powszechnie panuje przeświadczenie o pozytywnym wpływie cukru na pracę mózgu, powinniśmy wiedzieć, że zbyt duża ilość białego proszku jednak mu szkodzi. Badania naukowe potwierdzają, że wysokie stężenie cukru we krwi negatywnie wpływa na pamięć zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą. Ponadto, cukier zwiększa łaknienie, przez co mamy ochotę na kolejnego batonika lub czekoladę. Jeśli chcesz poprawić pracę mózgu, pij regularnie zieloną herbatę, która oczyszcza organizm z toksyn i poprawia koncentrację.

4. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku

Spaliny, smog i brud przenikają do naszego mózgu w większych ilościach niż nam się wydaje, powodując jego zanieczyszczenie, a w konsekwencji obniżenie efektywności jego pracy. By prawidłowo funkcjonować, mózg potrzebuje stałego dopływu tlenu. Warto mu zatem to zapewnić. Jak? Na przykład odwiedzając miejsca, w których powietrze jest czyste i rześkie. Trafionym wyborem będą tereny górskie lub miejscowości nadmorskie. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie stężenie smogu i spalin jest wysokie, zakładaj regularnie maseczkę antysmogową.

5. Przejedzenie

Objadanie się to kolejny zły nawyk, który może negatywnie wpływać na pracę i zdrowie naszego mózgu. Zbyt częste i obfite posiłki powodują twardnienie żył mózgowia i odkładanie się substancji resztkowych w formie tłuszczu. Nasz mózg staje się wówczas ospały, wolniej pracuje i staje się bardziej podatny na choroby. Najlepiej jeść małe posiłki, ale więcej niż trzy razy dziennie. Będziesz wówczas syty, ale nie przejedzony.

6. Palenie papierosów

Każdy palacz powinien wiedzieć, że nikotyna prowadzi do kurczenia się mózgu. Skutek? Jego praca staje się coraz mniej efektywna. Nałogi takie, jak palenie czy alkoholizm są wręcz zabójstwem dla naszego mózgu! Znacząco zaburzają jego pracę, obniżając jakość życia osoby uzależnionej, gdyż organizm nie spełnia w prawidłowy sposób podstawowych funkcji życiowych. Od używek warto się trzymać z daleka.

7. Stres

Stres to jeden z najbardziej szkodliwych czynników dla naszego mózgu. Niszczy on neurony mózgu, zwłaszcza te, które odpowiedzialne są za emocje i pamięć. Zwiększona ilość kortyzolu we krwi, czyli hormonu stresu, może wywoływać nie tylko choroby i zaburzenia psychiczne, ale także amnezję. Ponadto utrudnia myślenie i zdrowe funkcjonowanie człowieka. Jest również zaliczany do czynników, wywołujących nowotwory. Ze stresem warto nauczyć się walczyć, gdyż każdego dnia mamy z nim styczność.

8. Brak kreatywnego myślenia i milczenie

Myślenie to podstawowa funkcja mózgu. Jak się okazuje, to również najlepsza forma treningu dla naszego najważniejszego narządu. Im mniej myślimy, tym szybciej nasz mózg się kurczy. Podobnie jest z mówieniem. Mózg rozwija się i ćwiczy, gdy uczymy się na głos, czytamy lub prowadzimy konwersacje na wysokim poziomie intelektualnym. Mówienie i myślenie nie tylko poprawia pracę mózgu, ale chroni go przed poważnymi schorzeniami, m. in. Alzheimerem.

9. Brak aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna wyjątkowo pozytywnie wpływa na pracę naszego mózgu. Gdy ćwiczymy, dostarczamy do mózgu większe ilości tlenu, a ponadto, poprawiamy krążenie krwi w organizmie. W efekcie nasz mózg pracuje sprawniej, a my czujemy się lepiej. Jeśli chcesz poprawić swoje samopoczucie, sylwetkę oraz sprawność intelektualną, biegaj na dłuższe dystanse minimum trzy razy w tygodniu lub wykonuj ćwiczenia cardio.

Mózg to nasz najważniejszy narząd, który odpowiada za wszystkie funkcje życiowe organizmu. Dbajmy o niego, głównie poprzez zdrowy styl życia, odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i pozytywne myślenie. Nasz mózg na pewno się odwdzięczy!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy