Dziurawiec pokona depresję
Podniesie na duchu i doda energii, kiedy dopadnie cię jesienna chandra. Dziurawiec może osłabiać działanie niektórych leków, dlatego jeśli na coś się leczysz, skonsultuj się najpierw z lekarzem.
Dziurawiec według medycyny ludowej chronił przed złymi mocami. Swoją nazwę zawdzięcza liściom, na których widoczne są pod światło nieduże dziurki – są to zbiorniczki zawierające olejek lotny. Tę dorastającą nawet do metra wysokości roślinę leczniczą można spotkać w całej Polsce – m.in. na łąkach, w rzadkich lasach, na skalistych zboczach. Najokazalej kwitnie w czerwcu i dlatego zyskał przydomek zioło świętojańskie.
Dziurawiec zawiera hiperycynę, która jest doskonałym środkiem nasennym, eliminuje objawy wyczerpania nerwowego, niepokoju i stanów lękowych, obniżonego nastroju, a także przewlekłego stresu. Złagodzi także stany napięcia związane z przekwitaniem.
Ma działanie moczopędne. Dzięki temu eliminuje zastoje krążenia obwodowego. Stymuluje pracę nerek, wzmacnia naczynia włosowate, jest także stosowany w leczeniu w kamicy nerkowej. Leczy żołądek i drogi żółciowe
Działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jest pomocny w leczeniu m.in.: schorzeń wątroby, nieżytu żołądka i jelit, zaburzeń trawienia, kamicy żółciowej, skurczów jelit oraz wzdęć.
Stosowany zewnętrznie ułatwia gojenie się ran, oparzeń, owrzodzeń, a nawet odmrożeń. Zawarte w dziurawcu garbniki leczą uszkodzenia błon śluzowych i skóry, a także łagodzą stany zapalne jamy ustnej, dziąseł oraz gardła.
Dziurawiec według medycyny ludowej chronił przed złymi mocami. Swoją nazwę zawdzięcza liściom, na których widoczne są pod światło nieduże dziurki – są to zbiorniczki zawierające olejek lotny.
Tę dorastającą nawet do metra wysokości roślinę leczniczą można spotkać w całej Polsce – m.in. na łąkach, w rzadkich lasach, na skalistych zboczach. Najokazalej kwitnie w czerwcu i dlatego zyskał przydomek zioło świętojańskie.
Zbieranie ziół
W okresie kwitnienia, od czerwca do sierpnia, zbieramy kwiaty z łodyżkami (bez przekwitłych kwiatostanów). Następnie wiążemy ziele w pęczki i suszymy kwiatami do dołu w zacienionym i przewiewnym miejscu.
Przygotowanie naparu: łyżeczkę suszonego ziela zalej wodą o temperaturze 95ºC (czyli chwilę po zagotowaniu się wody) i odstaw pod przykryciem na 10 minut. Możesz pić trzy razy dziennie.
Uwaga: przebywanie na słońcu w trakcie terapii dziurawcem lub tuż po niej może wywołać uczulenie!