Reklama

Dziurawiec zwyczajny i jego dobroczynne właściwości

Dziurawiec zwyczajny w Polsce uznawany jest przez niektórych za chwast. Okazuje się jednak, że ta zupełnie niepozorna roślinia ma doskonały wpływ na nasze zdrowie! Oczyszcza organizm z toksyn, poprawia krążenie krwi, uspokaja, a także przyspiesza przemianę materii. Przyjrzyjmy się jego dobroczynnym właściwościom i sprawdźmy, w jakiej postaci stosować go najlepiej.

O dziurawcu zwyczajnym słów kilka

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną uprawianą na całym świecie. Należy do rodziny bylin. Dziurawiec nazywany jest również zielem świętego Jana, ponieważ zaczyna kwitnąć około 24 czerwca, czyli dnia świętego Jana Chrzciciela. Nazwa zioła nawiązuje do małych wypustek, które znajdują się na liściach tej rośliny. Najlepiej widoczne są, gdy patrzy się na nie pod światło. Roślinę tę charakteryzują również żółte kwiaty, w których znajdziemy substancje dobroczynnie wpływające na nasze zdrowie. Przyjrzyjmy się zatem właściwościom prozdrowotnym dziurawca.

Reklama

Uspokaja, hamuje rozwój depresji

Dziurawiec zwyczajny zaliczany jest do ziół wykazujących działanie uspokajające dzięki substancji zwanej hyperycyną. Zaleca się go stosować w stanach niepokoju, bezsenności i zaburzeniach równowagi nerwowej. Zioło to może być również wykorzystywane w leczeniu depresji, stanach lęku oraz przygnębienia, gdyż wspomaga produkcję serotoniny w mózgu.

Działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie

Dziurawiec działa również przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Preparaty na jego bazie wspomagają leczenie stanów zapalnych w całym organizmie. Napar z dziurawca można śmiało stosować jako tonik do skóry. Nie tylko głęboko ją oczyści, ale także zapobiegnie powstawaniu niedoskonałości. Herbatką z dziurawca możemy przemywać również rany, a także płukać jamę ustną przy różnego rodzaju infekcjach.

Poprawia krążenie krwi

Naukowcy dowiedli, że regularnie dostarczany do organizmu dziurawiec może usprawnić krążenie krwi, a nawet zmniejszyć ryzyko zawału serca.

Przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczu

Dziurawiec pomoże również pozbyć się zbędnych kilogramów, gdyż wykazuje działanie przyspieszające trawienie oraz spalanie tkanki tłuszczowej. W tym celu najlepiej stosować napar z dziurawca lub kapsułki.

Łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego

Dzięki dużej zawartości witaminy B napar z dziurawca złagodzi również objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Rozdrażnienie, ból podbrzusza i senność będą znacznie słabsze niż zazwyczaj.

Działa moczopędnie, oczyszcza organizm

Regularnie pity napar z tego zioła usprawni pracę układu moczowego i pomoże oczyścić organizm z toksyn. Dziurawiec wykorzystywany jest również w leczeniu kamicy moczowej. Swoje moczopędne właściwości zawdzięcza flawonoidom, a konkretnie substancji zwanej hiperozydem.

Dziurawiec: W jakiej postaci możemy go stosować?

Tę cenną roślinę możemy dzisiaj spotkać w różnego rodzaju produktach. Świetnie sprawdzą się regularnie pita herbatka z dziurawca i nalewka. W aptece i sklepach zielarskich dostaniemy również kapsułki, które można codziennie łykać, a także maści, kremy i żele, które poprawią wygląd naszej skóry.

Uwaga na dziurawiec latem

Niestety, dziurawiec to jedno z ziół, które może powodować dolegliwości alergiczne. To dlatego, że zwiera hiperycynę, czyli substancję, która wykazuje działanie fotouczulające. Znajdziemy ją w wielu ziołach, jednak mało kto wie o jej szkodliwym działaniu. Jeśli stosujemy preparaty zawierające dziurawiec latem, unikajmy przebywania na ostrym słońcu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy