Reklama

E, jak eliksir. Prawdziwy zastrzyk młodości i witalności

Choć coraz więcej mówi się o potrzebie akceptacji ciała i wieku, nikomu nie marzy się ani wiotka skóra, ani grube zmarszczki. Nawet gdyby cały świat medycyny estetycznej i najdroższych kremów stanął na głowie, nic nie pobije znaczenia mądrej diety, również w aspekcie hamowania procesów starzenia. Skalpele i kremy nie zadziałają od środka. A to przepis na sukces, czyli naturalny zdrowy wygląd. Co włączyć do diety, by zatrzymać młodość jak najdłużej? Witaminę E, na wiele sposobów!

 

Witamina E na straży młodości

Młodość i witalność idą w parze, a na to, jak wyglądamy i jak się czujemy, ogromny wpływ ma nasz jadłospis. Młodość to nie tylko kondycja skóry, czyli zewnętrznej powłoki, choć na niej widać stan zdrowia. Młodość to przede wszystkim optymalna praca organów wewnętrznych i centrum dowodzenia, czyli mózgu.

Witamina E, która ma silny potencjał przeciwutleniający zyskała - nie bez powodu - przydomek "strażniczki młodości". E skutecznie:

Reklama
  • neutralizuje toksyczne działanie wolnych rodników
  • chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych
  • hamuje procesy starzenia komórek. Nie tylko skóry, ale też mózgu


Naukowcy nie mają złudzeń, witamina E zapobiega schorzeniom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera. A rozmowę o młodości i witalności warto rozpocząć od sprawności umysłowej. Troska o jędrną skórę automatycznie przechodzi na drugi plan, choć w przypadku produktów spożywczych można "upiec dwie pieczeni na jednym ogniu". Żaden krem ani zabieg medycyny estetycznej nie ma szans w tej konkurencji. Skąd pozyskiwać witaminę E?

Sprawdź: Witamina E - cenna dla skóry, ale i serca. Skutki niedoboru są poważne 

Źródła witaminy E

Rynek suplementów diety dwoi się i troi, żeby poszerzać swoją ofertę. Warto jednak pamiętać, że pierwszym i najlepszym źródłem składników odżywczych jest pokarm. Witaminy z produktów naturalnych są dla organizmu łatwiejsze do przyswojenia.

Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, więc najlepszym jej źródłem są dobrej jakości, tłoczone na zimno oleje roślinne. Najwięcej witaminy E ma olej słonecznikowy. Jej dobrym źródłem jest też olej rzepakowy, lniany, sojowy i oliwa z oliwek. Oczywiście spożywane na zimno, jako dodatek do sałatek czy deepów. Witamina E jest ulotna, co oznacza, że znaczna jej część ginie w trakcie obróbki termicznej. 

Cennym źródłem witaminy E są migdały, orzechy laskowe i nasiona słonecznika, a także wiele warzyw i owoców.

Sok z odrobiną tłoczonego na zimno oleju

Migdały, orzechy i oleje są cenne odżywczo, ale wysokokaloryczne. Nie można spożywać ich bez umiaru, dlatego dobrym rozwiązaniem jest włączenie do diety świeżo wyciskanych soków na bazie roślin, które obfitują w witaminę E z dodatkiem kilku kropel oleju. Dodatek tłuszczu jest ważny przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, sam - tłoczony na zimno - olej jest źródłem witaminy E. Po drugie, tłuszcz stymuluje przyswajanie składników odżywczych.  Po trzecie, jest nośnikiem smaku.

Sprawdź: Jakie produkty są naturalnymi źródłami witaminy E?

Szpinakowo-brzoskwiniowy eliksir młodości

Warzywem o wyjątkowo wysokiej zawartości witaminy E jest szpinak, owocem zaś brzoskwinie. Warto je połączyć w jednym soku. Dostaniemy prawdziwy zastrzyk młodości i witalności.

Składniki:

  • 2 garści liści szpinaku,
  • 3-4 brzoskwinie,
  • 1 cytryna,
  • 3-5 cm korzenia kurkumy,
  • szczypta cynamonu.

Sposób przygotowania:

Myjemy warzywa i owoce. Cytrynę obieramy ze skóry, z brzoskwiń usuwamy pestki, z kurkumy delikatnie zdejmujemy skórkę. Wszystkie składniki wkładamy do wyciskarki wolnoobrotowej lub sokowirówki i wyciskamy sok. Dodajemy szczyptę cynamonu i kilka kropel wybranego oleju (koniecznie tłoczonego na zimno). Mieszamy i pijamy małymi łykami, zaraz po przygotowaniu.

Sokiem nie przepijamy posiłków i nie pijemy ich bezpośrednio po jedzeniu, bo zawarte w nich soki owocowe mogą zaburzyć trawienie i doprowadzić do dyskomfortu. Sok pijemy optymalnie dwie godziny po posiłku i nie później niż godzinę przed jedzeniem.

Marchewkowo-buraczany eliksir młodości

Wysoką zawartością witaminy E pochwalić się mogą również marchew i buraki. Również ten duet warto połączyć w jednej szklance i pić ze smakiem dla zatrzymania młodości na dłużej.

Składniki:

  • 2 marchewki
  • 1 burak
  • kawałek selera korzeniowego
  • 1 cytryna
  • 1 duże jabłko
  • 1-2 cm korzenia imbiru
  • kilka gałązek natki

Sposób przygotowania:

Cytrynę obieramy ze skóry, myjemy jabłko i natkę. Warzywa korzeniowe dokładnie szorujemy (obieranie nie jest konieczne, zwłaszcza o tej porze roku), imbir delikatnie obieramy ze skórki. Wyciskamy sok. Analogicznie jak w pierwszej wersji, dodajemy odrobinę wybranego oleju i piejmy małymi łykami. Dla zdrowia i jędrnej skóry.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: witamina E | eliksir młodości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy