Estrogen. Kiedy jest go za dużo w organizmie?
Estrogen, nazywany żeńskim hormonem, odgrywa kluczową rolę w organizmie. Jest obecny nie tylko u kobiet, ale również u mężczyzn, gdyż odpowiada za ich płodność. Dzięki niemu rozwijają się też cechy płciowe pań, takie jak np. pojawienie się piersi, czy obecność wąskich ramion i szerszych bioder. Kobiecy estrogen produkowany jest w jajnikach, gdzie odpowiada również za popęd płciowy oraz za cykl miesiączkowy. Niestety, w przypadku zbyt dużego stężenia hormonu, organizm przestaje działać prawidłowo. Może to być wynik choroby jajników albo wystąpienia poważnego schorzenia. Wcześniej jednak organizm daje wskazówki, że coś działa nieprawidłowo. Kiedy w organizmie jest zbyt dużo estrogenu?
Estrogen, jako żeński hormon, odgrywa kluczową rolę w tworzeniu cech płciowych kobiet. Oczywiście, to nie jest jedyna jego funkcja. Ponadto utrzymuje prawidłowe wchłanianie wapnia oraz odkładanie go w kościach, co skutecznie zapobiega osteoporozie. Poza tym zwiększa krzepliwość krwi, a także normalizuje obecność cholesterolu w organizmie. Niekiedy jajniki pracują nieprawidłowo, co prowadzi do zwiększonej produkcji hormonu. Dlatego organizm zachowuje się inaczej i jasno daje sygnał, że estrogenu jest za dużo. Taki stan rzeczy może być wywołany poważną chorobą, np. nowotworem jajnika.
Ból piersi
Estrogen odpowiada za prawidłowy rozwój piersi u kobiet. Jeśli hormonu jest zbyt dużo w organizmie, piersi mogą być obrzmiałe oraz wyczulone na dotyk. Poza tym stają się twarde, a każdy najmniejszy ruch albo przypadkowy dotyk wywołuje ból. (Objawy często występują u kobiet w ciąży). Piersi warto samodzielnie badać, ponieważ obrzękom i nadwrażliwości mogą towarzyszyć inne zmiany, takie jak np. guzki.
Estrogen odpowiada również za kobiecą kondycję psychiczną. Jeśli jajniki produkują zbyt dużo hormonu, można odczuwać tzw. huśtawkę nastrojów. W krótkich odstępach czasu można odczuwać euforię, przeplataną przygnębieniem i płaczem bez powodu.
Zaburzenia cyklu
Estrogen odpowiada za prawidłowy cykl menstruacyjny, dzięki któremu kobieta jest w pełni płodna. W przypadku podwyższonego poziomu estrogenu w organizmie fazy cyklu mogą się wydłużać albo skracać. Oczywiście, jednorazowe wahania cyklu nie w powinny nikogo martwić, ale w wypadku nagłych i drastycznych zmian, trzeba zwrócić się do ginekologa i endokrynologa.
Przybieranie na wadze
Nagłe tycie ma różne podłoże. Przede wszystkim związane jest z nieprawidłową dietą i brakiem aktywności fizycznej. Zdarza się też, że nadprogramowe kilogramy świadczą o zaburzeniach albo zatruciach (np. toksynami). Jeśli jajniki działają nieprawidłowo oraz produkują zbyt dużą ilość estrogenu, kobiety mają większą tendencję do przybierania na wadze.
Kondycja włosów w dużej mierze zależy od prowadzonego stylu życia. Nieodpowiednia dieta uboga w kluczowe wartości odżywcze oraz życie w przewlekłym stresie znacząco odbijają się na kondycji włosów. Choć estrogen sprzyja utrzymaniu ich w doskonałej formie, to nadmiar tej substancji w organizmie może wpłynąć negatywnie na ich wygląd – szybko stają się suche, cienkie, a w konsekwencji wypadają garściami.
Przewlekłe zmęczenie
Nadmiar estrogenu może trwale rozregulować normalny rytm dobowy. W ciągu dnia uniemożliwia podjęcie jakiejkolwiek aktywności, nie pozwala się skupić na jednej czynności oraz prowadzi do ciągłej senności. Nocą zaś utrudnia zasypanie i spłyca sen, co rano skutkuje uczuciem permanentnego zmęczenia.