Reklama

Fakty i mity dotyczące kąpieli słonecznych

Czy jesteś jednym z tych ludzi, którzy wierzą, że jeśli na cały dzień rozłożą się na plaży ich trądzik zniknie? Albo, że krem przeciwsłoneczny nałożony rano, będzie działał przez cały dzień? Jeśli tak, koniecznie musisz zapoznać się z kilkoma faktami i mitami dotyczącymi ochrony przeciwsłonecznej i zapobieganiu chorobom skórnym spowodowanych nadmiernym nasłonecznieniem.

Mit: Słońce szkodzi Fakt: To nie słońce szkodzi, tylko promienie UV Słońce jest zdrowe i bardzo potrzebne tak samo dla nas jak i dla przyrody, jednak należy zachować odpowiednie środki ostrożności, gdy długo przebywamy na świeżym powietrzu. Słońce emituje dwie główne fale ultrafioletowe UVA i UVB, które są różne i inaczej działają na nasz organizm. Promienie UVA są tymi, które powodują oparzenia oraz sprzyjają nowotworom. Jednak promienie UVB są bardzo potrzebne naszemu organizmowi ponieważ pomagają produkować witaminę D, która jest ważna dla ogólnego samopoczucia i do prawidłowej pracy kości, mięśni, serca i systemu odpornościowego.

Reklama

Mit: Filtry UV zapewniają wystarczającą ochronę przed słońcem. Fakt: Według badań naukowców 75 procent filtrów przeciwsłonecznych dostępnych w sklepach w rzeczywistości nie chroni wystarczająco. Ochrona przed promieniowaniem UVA jest konieczna, ponieważ jest to promieniowanie szkodliwe dla naszej skóry, szczególnie jeśli masz cerę trądzikową i skłonną do podrażnień. Głównym środkiem chemicznym stosowanym w produkcji kremów przeciwsłonecznych jest metoksycynamonian oktylu, w skrócie nazywany OMC, jest to bardzo silny środek chemiczny, który w nadmiernych ilościach może być nawet toksyczny. Inne składniki kremów przeciwsłonecznych to różnego rodzaju kwasy i związki promieniochronne, często przez te substancje chemiczne nie zaleca się stosowania kremów przeciwsłonecznych kobietom w ciąży, gdyż może być to niebezpieczne dla dziecka. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do sztucznych kremów przeciwsłonecznych, możemy sięgnąć po wyciąg z zielonej herbaty, aloes czy też masło shea, a także inne naturalne produkty, które pomogą nawilżyć i zabezpieczyć skórę przed promieniami UV.

Mit: Nakładam krem do opalania raz dziennie w godzinach porannych. Fakt: Krem ochronny działa tylko i wyłącznie przez około 2 godziny po nałożeniu. Nakładając krem rano musimy być przygotowani na to, że za maksymalnie dwie lub trzy godziny będziemy chronieni przed szkodliwym promieniowaniem, jeśli jednak na naszej skórze pojawi się minimalne zaczerwienienie musimy ponownie nałożyć krem. Powinniśmy również zwrócić uwagę na datę ważności kremu, gdyż krem z przed kilku lat może spowodować uszkodzenia skóry, najlepiej jest na bieżąco kupować krem do opalania.

Mit: Mam trądzik tylko miejscowo, więc nie muszę używać kremów z filtrem. Fakt:Trądzik, nawet ten występujący miejscowo, po nadmiernej ekspozycji na słońce może się znacznie powiększyć. Osoby cierpiące na problemy skórne, szczególnie trądzik powinny dbać o swoją skórę i odpowiednio chronić ją przed słońcem. Nawet w przypadku dni, kiedy niebo jest zachmurzone dobrze jest nałożyć nawet cienką warstwę kremu. Lekki krem z filtrem zapobiega poparzeniom, które przy skórze trądzikowej mogą wystąpić. Nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować oparzeniami, przesuszeniem skóry, przedwczesnym starzeniem się komórek oraz co najważniejsze nowotworem skóry.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opalanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy