Fakty i mity na temat RZS
Reumatoidalne zapalenie stawów to, niestety, choroba nieuleczalna. Aby lepiej ją zrozumieć, poznaj najczęstsze fakty i mity dotyczące tego schorzenia, opracowane przez ekspertów portalu: "ZdrowaOna".
1. RZS to choroba osób starszych.
MIT: Szczyt zachorowalności na RZS ma miejsce między 30. a 50. rokiem życia. Nie jest jednak powiedziane, że grupę ryzyka stanowią wyłącznie osoby z tego przedziału. Tak naprawdę zachorować można na nią w każdym wieku. Zdarzają się nawet pojedyncze przypadki zachorowań wśród osób bardzo młodych, nastoletnich.
2. Przyczyna powstania RZS nie jest znana.
FAKT: RZS to choroba autoimmunologiczna o niejasnym podłożu. Przypuszcza się, że na jej powstanie mają wpływ czynniki genetyczne (rodzinne występowanie RZS) oraz infekcje bakteryjne i wirusowe, które mogą wywoływać odpowiedź ze strony organizmu w postaci stanu zapalnego stawu. Czynnikiem ułatwiającym powstawanie zapalenia stawów jest palenie papierosów.
3. RZS daje bardzo charakterystyczne objawy.
FAKT: Poranna sztywność stawów trwającą powyżej 60 minut, symetryczne zapalenie trzech lub więcej stawów jednocześnie oraz guzki reumatoidalne. Przy RZS stwierdza się również ból w spoczynku, który mija po wykonaniu prostych ćwiczeń (rozruszaniu się). Ostateczną diagnozę stawia lekarz - reumatolog, który zleca wykonanie badań laboratoryjnych krwi (stężenie OB i CRP), a jeśli zachodzi taka potrzeba również badania USG.
4. Fizykoterapia pomaga chorym na RZS.
MIT: Istnieje przekonanie, że chorym pomagają zabiegi z zakresu fizykoterapii, w tym szczególnie kąpiele w wodach siarkowych. Niestety nie ma to nic wspólnego z medycyną, a powoduje, że pacjent zamiast niezwłocznie zgłosić się do reumatologa i podjąć leczenie w kluczowych trzech miesiącach od pojawienia się objawów, nawet dwa lata czeka na sanatorium. Takie historie bardzo często kończą się kalectwem. Osoba z bólem stawów powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego, który skieruje ją do specjalisty reumatologa.
5. RZS to choroba całego organizmu.
FAKT: W chorobie tej obserwuje się różnego rodzaju objawy pozastawowe dotyczące: skóry (guzki reumatoidalne), wzroku (zapalenie rogówki, spojówki oraz upośledzenie wzroku), płuc (np. zapalenie opłucnej), nerek, układu nerwowego, serca czy ogólne, takie jak utrata wagi czy zmęczenie.
Reumatoidalne zapalenie stawów
Jest chorobą tkanki łącznej, czyli jednej z podstawowych tkanek ludzkiego ciała, która znajduje się w każdym narządzie. Dlatego RZS nie dotyczy wyłącznie stawów. To choroba zapalna, której towarzyszą ból i obrzęk oraz stany podgorączkowe i gorączkowe.