Fitoplankton morski: Korzyści i zastosowanie
Setki synergicznie działających elementów obecnych w fitoplanktonie morskim sprawiła, że naukowcy nazwali go przyszłością medycyny naturalnej i stawiają obok takich "super produktów" jak spirulina, chlorella czy astaksantyna. Jego prozdrowotne i detoksykujące właściwości nieco osłabiają zasadniczą wadę - należy on do grona produktów posiadających najgorszy smak na świecie. Czym jest fitoplankton morski? To organizm jednokomórkowy zaliczany do mikroalg, który zawiera śladowe ilości minerałów, chlorofil, aminokwasy, DHA, EPA, karotenoidy, przeciwutleniacze, kwasy nukleinowe oraz witaminy. Według NASA, mikroalgi, które produkują ponad 90 procent ziemskiego tlenu i stanowią cenne pożywienie dla zwierząt morskich i ludzi, to najważniejsze rośliny na świecie. Najczystsze formy fitoplanktonu hodowane są jednak w specjalnych laboratoriach, które pozwalają na zmaksymalizowanie ich właściwości i uniknięcie zanieczyszczeń metalami ciężkimi.
W fitoplanktonie morskim odkryto setki chemicznych składników odżywczych. Ta unikalna kompozycja oraz fakt, że cząsteczki fitoplanktonu morskiego są pięciokrotnie mniejsze od cząsteczek krwi, sprawiają, że mogą one niezwykle łatwo odżywiać komórki naszego ciała. Ich przyswajalność nie zależy od układu trawiennego czy możliwości wątroby.
Niezwykła moc SOD
Naukowcy zidentyfikowali w fitoplanktonie morskim substancję, którą można znaleźć w organizmach żywych, mającej - jak się wydaje - związek z długością życia. Najwyższy poziom SOD, jaki udało się do tej pory odkryć, posiadają żółwie z Galapagos (żyją zwykle ponad 150 lat). Substancja ta to enzym o działaniu przeciwutleniającym o nazwie dysmutaza ponadtlenkowa (SOD). Pełni ona bardzo ważne funkcje: chroni komórki i pomaga kontrolować oczyszczanie ich z toksyn. Dezaktywuje także wolne rodniki w procesie dysmutacji, zamieniając je w nadtlenek wodoru, który następnie rozpada się na nieszkodliwe tlen i wodę. SOD wykazuje działanie 3 500 razy silniejsze niż witamina C.
Uważa się, że ponad 80 procent ludzi cierpi na niedobory składników odżywczych, a fitoplankton jest doskonałym źródłem wszystkich minerałów potrzebnych naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto występują one w doskonałej, biodostępnej postaci.
Wsparcie dla wątroby
Fitoplankton może być wchłaniany na poziomie komórkowym; bez pośrednictwa układu trawiennego. Dzięki temu w
przypadku niewydolności wątroby cząsteczki fitoplanktonu dostarczają komórkom substancji odżywczych i jednocześnie pomagają oczyszczać organizm, nie obciążając przy tym kluczowego narządu.
Błony komórkowe i regeneracja
Kolejną właściwością, jaką posiada fitoplankton morski, jest jego zdolność do wzmacniania błon komórkowych i wywoływanie regeneracji komórek:
• Dostarczając niezbędnych elektronów komórkom (dotlenianie)
• Dostarczając kluczowych aminokwasów i kwasów tłuszczowych potrzebnych do budowy ścian komórek i prawidłowej regeneracji.
Fitoplankton morski, dzięki zawartości witamin, minerałów i aminokwasów, wspiera naturalny proces metylacji w organizmie, jak również proces prawidłowego podziału i wzrostu komórek. Jak to wygląda w praktyce?
W naszym organizmie, od dnia poczęcia, nieustannie ma miejsce metylacja, czyli ważny proces metaboliczny, zachodzący miliardy razy na sekundę. Odbywa się ona wówczas, gdy cząsteczka przechodzi z jednej grupy metylowej do drugiej. Metylacja wspiera procesy wchłaniania składników odżywczych w organizmie, naprawy DNA oraz usuwania toksyn z organizmu i zmniejszania stanów zapalnych.