Flaszowiec peruwiański: Owoc niecodzienny
Uważany jest za jeden z najsmaczniejszych tropikalnych owoców. Czym poza niepowtarzalnym smakiem jest w stanie nas skusić? Dlaczego tak rzadko można go kupić w Polsce?
Czerymoja, flaszowiec peruwiański - to zaledwie dwie z licznych nazw, którymi określa się jeden z najbardziej niezwykłych owoców.
Jak smakuje?
Jest wyjątkowo słodki. Jego smak trudno jednoznacznie zdefiniować. Można odnaleźć w nim nuty truskawek, banana, ananasa, a nawet mango. Smaczny i jadalny jest tylko mus owocu, zarówno skórka, jak i pestki nie nadają się do spożycia. Owoc doskonale sprawdza się jako niskokaloryczny, zdrowy deser: 100 gramów dostarcza 75 kcal.
Dobrze smakuje solo, w postaci surowej. Jeśli owoc jest odpowiednio dojrzały, skórka ustępuje pod niewielkim naciskiem, a miąższ można wyjadać łyżeczką. Dla urozmaicenia możemy zjeść go z dodatkiem cynamonu lub wanilii. Dla fanów ostrzejszych smaków: czerymoja świetnie komponuje się z nutą pieprzu albo curry.
Skąd się wywodzi?
Owoc uprawiany jest na całym świecie, głównie w tropikalnych terenach górzystych. Największe komercyjne plantacje czerymoja usytuowane są w Ekwadorze, Peru i Boliwii. Owoce zazwyczaj mają wielkość dużego jabłka, jednak w sprzyjających warunkach mogą osiągnąć zdecydowanie większe gabaryty - nawet do czterech kilogramów. Rosną na niskich, rozgałęzionych drzewach lub krzewach i zapewne z uwagi na ochronę przed ostrym górskim powietrzem, pokryte są grubą skórą, którą do złudzenia przypomina rybią łuskę.
Po rozkrojeniu owocu naszym oczom ukazuje się miąższ konsystencji budyniu. Zapewne z tego powodu flaszowiec peruwiański zyskał kolejną nazwę: budyniowego jabłka i najsmaczniejszego owocu świata.
Co cennego w sobie skrywa?
Czerymoja obfituje w silne przeciwutleniacze, błonnik, białko, witaminy z grupy B, witaminę C i E. Jest źródłem wapnia, magnezu, żelaza i fosforu. Jej głównie atuty to wzmocnienie odporności i systemu nerwowego. Korzystnie wpływa na zdolności poznawcze takie jak: myślenie, zapamiętywanie, koncentracja i kreatywność. Jest szczególnie polecana kobietom - łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Budyniowe jabłko reguluje przemianę materii. Ma też naukowo potwierdzone działanie antynowotworowe i antybakteryjne.
Dlaczego jest tak mało popularna w Polsce?
Mimo szeregu walorów zdrowotnych flaszowiec peruwiański nie cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Owoc jest bardzo wrażliwy na nacisk i nietrwały. Szybko dojrzewa i przejrzewa, bardzo źle znosi długi transport. W Europie sprzedawana jest czerymoja z hiszpańskich i portugalskich upraw. W Polsce jabłko budyniowe można znaleźć w sklepach od października do kwietnia.
To trzeba wiedzieć!
Miąższ owocu jest usiany dużymi pestkami, których absolutnie nie wolno jeść. Są toksyczne. Ich działanie jest tak silne, że wykorzystywane są do produkcji preparatów owadobójczych. W organizmie ludzkim działają silnie przeczyszczająco i wymiotnie. Niejadalna jest również skórka owocu.
Ewa Koza, mamsmak.com