Reklama

Reklama

Gdy chcesz zostać dawcą krwi, szpiku lub nerki

Może ty uratujesz komuś życie. A może ktoś uratuje je tobie? Specjaliści wyjaśniają jak można zostać dawcą.

Krew jest potrzebna natychmiast, gdy np. osoba poszkodowana w wypadku straci jej zbyt dużo. Niezbędna jest także podczas operacji. Natomiast szpik kostny czy komórki krwiotwórcze ratują życie chorym na białaczkę, a nerka jest szansą na powrót do zdrowia dla tych, którzy mają uszkodzony właśnie ten narząd.

Reklama

Krew oddaje się w regionalnych Centrach Krwiodawstwa, punktach krwiodawstwa działających przy szpitalach. Podczas akcji organizowanych np. przez Europejską Fundację Honorowego Dawcy Krwi, można to zrobić w przewoźnych ambulansach. Więcej na www.krewniacy.com.pl lub www.oddajkrew.pl

Ten, kto chciałby zostać dawcą szpiku może zgłosić się do Instytutu Hematologii w Warszawie lub do regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (są w dużych miastach). Można też skontaktować się z Fundacją DKMS Polska, największą na świecie bazą dawców szpiku kostnego, www. dkms.pl lub współpracującą z nią Fundacją Urszuli Jaworskiej, www.fundacjauj.pl.

Na temat przeszczepu nerki można dowiedzieć się wszystkiego z filmu "Brat dla brata", który przygotowała Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej (organizacja pozarządowa). Jest wyświetlany w stacjach dializ. Po projekcji transplantolog odpowiada bliskim chorego na nurtujące ich pytania.

Internista: Honorowe oddanie krwi nie grozi żadnym zakażeniem

Na pobranie krwi zgłaszamy się po lekkim, beztłuszczowym posiłku, z dowodem tożsamości. 12 godzin przed oddaniem krwi nie powinno się pić alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Przed oddaniem krwi wypełniamy kwestionariusz, dotyczący swojego zdrowia, ale także potencjalnych sytuacji i zagrożeń zakażenia chorobami np. przenoszonymi drogą płciową. Dane w nim zawarte są poufne.

Potem przechodzimy rozmowę kwalifikacyjną, badania lekarskie i laboratoryjne krwi.

Kobiety miesiączkujące mogą oddać krew najwcześniej 3 dni po jej zakończeniu.

Dawcami krwi nie będą mogły zostać osoby przewlekle chore np. na choroby nowotworowe, układu krążenia, cukrzycę a także ze schorzeniami nerek.

W czasie pobierania krwi nie ma niebezpieczeństwa, że się czymś zarazimy bo sprzęt medyczny, który służy do pobrania krwi jest do jednorazowego użytku. Także ubytek krwi nie jest niebezpieczny dla organizmu. W krótkim czasie zostanie samoistnie uzupełniony. Fałszywa jest krążąca opinia, że po jednorazowym oddaniu krwi trzeba będzie już robić to stale.

dr n. med. Jolanta Kunikowska, internista

Dowiedz się więcej na temat: szpik | dawca | dawcy | krew | nerki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje