Gdy chorują kolana
Bolą, puchną, coś w nich ciągle strzyka. Dolegliwości zwykle nasilają się z wiekiem
Stawy kolanowe są bardzo podatne na urazy, zużycie i choroby zapalne. Z ich powodu cierpi połowa osób po pięćdziesiątym roku życia. Oto częste przyczyny.
Zwyrodnienia
To skutek zużywania się chrząstki w stawie i pobliskiej tkance. Objawem jest ból, zgrzytanie w stawach. Dotyka osoby otyłe, nieruchliwe, z niedoczynnością tarczycy, z cukrzycą.
Co robić?
Wskazany jest umiarkowany ruch (np. rower, pływanie). Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, zastrzyki do stawu np. z kwasem hialuronowym. A także krioterapię, prądy diadynamiczne, magnetoterapię, laser.
Stan zapalny
W kolanie pojawia się wtedy wysięk płynu będącego objawem stanu zapalnego. Kolano wówczas puchnie, boli, szczególnie kiedy je obciążamy (w spoczynku ból maleje). Staw kolanowy jest sztywny, ciepły, pojawiają się siniaki (gdy wysięk był skutkiem urazu).
Co robić?
Pomogą nam zimne okłady i leki przeciwzapalne. Niekiedy konieczne są zastrzyki lub usunięcie płynu strzykawką.
Urazy łąkotki
Znajdują się w kolanie między kością piszczelową i udową. Amortyzują obciążenia ciała. Po urazie czujemy ból z boku lub na środku kolana. Staw jest niestasbilny, spuchnięty, nie można nim w ogóle poruszać.
Co robić?
Po USG, ew. rezonansie magnetycznym, konieczne może być zszycie łąkotki i wyrównanie jej brzegów z użyciem artroskopu. Możliwe jest wszczepienie implantów. Po zabiegu konieczna jest rehabilitacja i fizykoterapia przywracające ruchomość stawu kolanowego. Skręcenie Taki uraz może uszkodzić kości, więzadła, chrząstki, torebkę stawową. Objawy to silny ból, brak ruchomości, obrzęk.
Co robić?
Zimny okład i szybko zgłosić się do lekarza albo do szpitala. Lekarz zrobi tam RTG i USG (także dopplerowskie), by skontrolować krążenie krwi w stawie i określić uszkodzenia. Kolano będzie unieruchomione w gipsie lub tzw. ortezie, np. na kilka tygodni. Konieczna może być operacja.
Konsultacja: Marcin Błoński, specjalista narządów ruchu