Gdy jelita są zbyt wrażliwe

Czeste wizyty w toalecie? To może oznaczać chorobę...
Czeste wizyty w toalecie? To może oznaczać chorobę...123RF/PICSEL
  • Bóle brzucha: Są to zarówno ostre kolki czy skurcze, jak i pobolewania oraz nieprzyjemne bulgotanie. Zwykle dokuczają po jedzeniu, nigdy zaś w nocy.
  • Wzdęcia: Ucisk i uczucie pełności mogą pojawić się po zjedzeniu nawet niewielkiego posiłku. Typowe jest to, że dolegliwości zmniejszają się lub ustępują po wypróżnieniu.
  • Biegunki: Potrzeba skorzystania z toalety może pojawiać się niespodziewanie, np. w autobusie czy sklepie, często też po wypiciu kawy lub zjedzeniu owoców.
  • Zaparcia: Mogą występować naprzemiennie z biegunkami lub być dominującym problemem. Specjalista będzie się chciał upewnić, czy bólom brzucha i kłopotom z wypróżnianiem nie towarzyszą tzw. alarmujące objawy. Są to m.in: wymioty, chudnięcie, trudności z połykaniem, krwawienia. By rozpoznać zespół jelita drażliwego, najpierw trzeba sprawdzić, czy dolegliwości nie świadczą o poważnym schorzeniu, np. wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, celiakii czy problemach z tarczycą.
  • Jemy małe porcje 5 razy dziennie. Obfite posiłki nasilają dolegliwości. To dlatego, że do jelita grubego przesuwa się duża ilość niestrawionego pokarmu, który zaczyna fermentować. Nadmiar gazów wywołuje wzdęcia i bóle brzucha. Dbamy o to, by jeść bez pośpiechu, w miłej atmosferze.
  • Rezygnujemy z alkoholu, nikotyny, kawy. Drażnią zakończenia nerwów w jelitach i tym samym przyczyniają się do biegunek. Również nadmiar czarnej mocnej herbaty źle wpływa na jelita - może wysuszać powlekającą je ochronną warstwę śluzu.
  • Dbamy o codzienną dawkę ruchu. Spacery, pływanie, gimnastyka nie tylko poprawiają ogólną kondycję organizmu, ale też wzmacniają system nerwowy. Badania dowodzą, że osoby, które regularnie wykonują choćby lekkie ćwiczenia, rzadziej cierpią na wzdęcia, biegunki i zaparcia.
  • Nie zapominamy o odpoczynku. Napięcie i zmęczenie nasilają problemy jelitowe. Dlatego ważne jest, by na bieżąco rozładowywać stres i nie pozwolić mu się kumulować. Często wystarczą: relaks na kanapie, pachnąca kąpiel, picie herbatek uspokajających.
Naj
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?