Reklama

Reklama

Geranium, czyli pelargonia pachnąca. Lek na ból ucha z domowego parapetu

Geranium, znane również jako anginka, kilkadziesiąt lat temu gościło niemal w każdym domu. Po potarciu liści unosił się aromat, przypominający zapach cytryny. Geranium kwitnie niezwykle rzadko, roślina składa się głównie z zielonych, miękkich liści, dlatego dziś rzadko można ją spotkać na parapetach mieszkań – nie jest bowiem atrakcyjną ozdobą. Mało kto jednak wie, że roślina ta ma właściwości zdrowotne i przydaje się w wielu dolegliwościach, które można leczyć domowymi sposobami. Na co pomaga anginka i jak ją stosować?

Anginka - co to za roślina?

Anginka to pelargonia pachnąca, pochodząca z Afryki. Roślina ma liście pokryte włoskami, w których znajdują się gruczoły wydzielające olejki eteryczne o charakterystycznym, cytrynowym zapachu. Anginka z powodzeniem może być hodowana wewnątrz i nie jest rośliną wymagającą. Tym bardziej warto mieć ją w swoim mieszkaniu, ponieważ wspomniane olejki eteryczne mają wiele właściwości zdrowotnych.

Zdrowotne właściwości anginki

Olejki eteryczne, zawarte w roślinie, sprawiają że jest ona cenna w różnych dolegliwościach chorobowych. Wyróżnić można w szczególności działanie:

Reklama

  • przeciwbólowe,
  • przeciwobrzękowe,
  • odświeżające,
  • antybakteryjne,
  • odprężające.

Na co pomagają liście anginki?

Liście geranium są niezwykle przydatne w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Doskonale radzą sobie z bólem gardła, uporczywym katarem a także kaszlem.

Są starym i skutecznym sposobem na złagodzenie bólu ucha w przypadku infekcji bakteryjnej, a także doskonale udrażniają nos, jeśli problem dotyczy zalegającej wydzieliny lub chorych zatok. Wystarczy zerwać liść, ugnieść go w palcach formując w większą kulkę i umieścić w uchu lub w nosie. Zawsze należy pamiętać, by roślina znalazła się bardzo płytko. Wystarczy, że dojdzie do uwolnienia olejków eterycznych, a zbyt głębokie umieszczenie rośliny w nosie lub uchu może doprowadzić do zablokowania dróg oddechowych lub kanału słuchowego.

 

Anginka to również sposób na ukojenie nerwów i odprężenie się w sytuacjach stresowych. Kilka liści zerwanych z rośliny można wrzucić do kąpieli (pamiętając, by woda była ciepła) i pozwolić im na uwolnienie olejków, które w trakcie kąpieli zrelaksują i odprężą.

Geranium ma również właściwości przeciwbólowe, sprawdzi się w przypadku migreny lub w bólach reumatycznych. Kilka liści należy utrzeć w moździerzu, a następnie wykonać okład na bolące miejsce - kolana, czoło, nadgarstki, stopy.

Jak stosować anginkę?

Z liści pelargonii można przygotować herbatę, która wykazuje działanie wzmacniające odporność. Kilka liści wystarczy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i opcjonalnie można dodać kilka goździków, imbir, cynamon lub pół łyżeczki miodu.

Napar z anginki obniża również poziom cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze, jest wskazany zatem dla cukrzyków i osób chorujących na nadciśnienie.

Z geranium można również wykonywać inhalację. Kilka kropel gotowego olejku eterycznego wystarczy wlać do miski z ciepłą wodą i wdychać ulatniające się opary. Inhalacje takie pomogą w walce z katarem alergicznym oraz nawracającym obrzękiem błon śluzowych. 


CZYTAJ TAKŻE: 

Pięć nalewek aptecznych, które zrobisz samemu

Domowe sposoby na ból gardła

Ziołowe inhalacje na katar i kaszel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy