Reklama

GIS wycofuje z rynku suplement. Natychmiast przestań go przyjmować

14 grudnia 2022 r. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży suplementu diety podnoszącego poziom testosteronu w organizmie. Kontrola GIS wykazała, że tabletki dla sportowców, osób aktywnych fizycznie i mężczyzn chcących podnieść swoje libido, zawierają zakazane i szkodliwe substancje.

Ostrzeżenie GIS. Tych tabletek nie zażywaj 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał 14 grudnia 2022 r. decyzję o natychmiastowym wycofaniu z rynku preparatu BOOSTERON HARDCORE TESTOSTERONE BOOSTER o numerze partii 2GREJ6 i terminie ważności do 5 lipca 2024 r. Suplement diety podnoszący poziom testosteronu w  organizmie, kierowany był do osób uprawiających sport (zawodowo i rekreacyjnie) oraz do mężczyzn po 30 roku życia, którzy chcieli zachować wysoką sprawność seksualną.

Zobacz również: Fala, wulkan, lawina. Jaki jest twój orgazm?

Reklama

Substancje zakazane w suplemencie diety

Kontrola GIS wykazała obecność w suplemencie diety dwóch zakazanych składników: 

  • Johimbiny — substancja stosowana jako środek w leczeniu zaburzeń erekcji. Alkaloid stymuluje ośrodek w rdzeniu kręgowym odpowiedzialny za erekcję i wzmaga wytrysk nasienia. Johimbina była też używana w suplementach diety, jako “spalacz tłuszczu". Jednak ze względu na szkodliwe skutki uboczne johimbina została zakazana w żywności i suplementach diety w 2019 r. Substancja może powodować między innymi: drżenie mięśni, wzrost ciśnienia krwi, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, nadmierną potliwość, wymioty, nudności, bezsenność, zaburzenia wzroku,  w dużych dawkach wywołuje halucynacje, a jej przedawkowanie może prowadzić do zawału, a nawet śmierci. 
  • Ibutamorenu — substancja znana jest też pod nazwą MK-677, a jej działanie polega na pobudzaniu produkcji hormonu wzrostu, jednak ze względu na brak długich badań długoterminowych nad jej działaniem, Zespoł do spraw Suplementów Diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej uznał, że nie może być ona stosowana w żywności, a do takiej zaliczane są suplementy diety.

Zobacz również: Mięśnie czy erekcja? Twój wybór!

GIS wycofuje preparat. Producent informuje klientów 

GIS podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu z rynku produkty z niedozwolonymi substancjami. Wszyscy klienci, do których producent posiadał dane kontaktowe, zostali poinformowani, że powinni przestać przyjmować suplement.

Zobacz również: Suplementy diety szkodzą zdrowiu. Eksperci nie mają wątpliwości


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama