Glista ludzka - duży kłopot
Nie możesz spać, wymiotujesz, do tego boli cię brzuch? To mogą być objawy glistnicy.
Glistnica jest chorobą przewodu pokarmowego, wywoływaną przez zakażenie glistą ludzką. Może dojść do niego, jeśli spożyjemy pokarm z jajeczkami i larwami, które później przedostają się do jelita cienkiego, a następnie przebijają się przez ścianki do naczyń krwionośnych, by z krwią przemieścić się do oskrzeli i pęcherzyków płucnych.
Larwy odkrztuszane do ust są połykane z plwociną i w ten sposób ponownie dostają się do jelit, gdzie dojrzewają w ciągu kolejnych trzech miesięcy od zakażenia. Jednocześnie w jelicie może przebywać nawet kilkaset glist. Po mniej więcej roku giną i dochodzi do samouleczenia.
Wędrówka larw wywołuje wysypkę, kaszel i napady duszności. Często w trakcie ich przemieszczania się przez płuca występuje zapalenie oskrzeli i płuc lub naciek na płuca.
Ponadto obecność glist w organizmie powoduje nudności, wymioty, biegunki, bóle w jamie brzusznej oraz osłabienie, brak apetytu, bóle głowy, rozdrażnienie i bezsenność.
Aby potwierdzić podejrzenie zachorowania na glistnicę, należy wykonać badanie kału na obecność pasożytów. Jeśli mamy do czynienia z dolegliwościami w płucach, pomocne może okazać się również zdjęcie rentgenowskie.
Terapia farmakologiczna polega na podaniu leków wspomagających usuwanie glist z organizmu, a następnie na leczeniu, mającym na celu odbudowanie mikroflory jelitowej.
W domowej terapii skuteczne będzie przyjmowanie olejku z oregano oraz picie naparów z kory wierzby. Ważne jest, by przestrzegać zasad higieny, tj. myć ręce po każdym pobycie w toalecie, myć warzywa i owoce oraz codziennie zmieniać pościel.