Gorączka pod kontrolą
Jeśli twoje dziecko gorączkuje, sprawdź, co możesz zrobić, by złagodzić objawy wysokiej temperatury.
Jeżeli - mimo podawania gorączkującemu maluszkowi leków - temperatura nie spada i jest wysoka, sięga prawie 40 stopni C, przygotuj chłodzącą kąpiel.
Nalej do wanny wodę o temperaturze o 1°C niższej od temperatury ciała dziecka, włóż je ostrożnie do wanny i stopniowo dolewaj coraz chłodniejszą wodę. Kąpiel powinna trwać maksymalnie 5-7 min.
Starsze dziecko można schłodzić prysznicem.
Uwaga! Wysoka temperatura grozi odwodnieniem malucha - podawaj mu do picia wodę lub owocową herbatkę. Najlepiej co kilkanaście minut.
Czarny bez: Herbatka z czarnego bzu działa napotnie, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie. Pomaga w leczeniu przeziębień.
Lipa: Napar ma działanie napotne, łagodzi kaszel. Pomaga w infekcjach, którym towarzyszy gorączka.
Maliny: Herbatka z sokiem malinowym domowej roboty zapobiegnie odwodnieniu, ma właściwości napotne, rozgrzewające.
Gdy dziecko ma temperaturę powyżej 38°C, jest rozdrażnione, rozpalone, ulgę przyniosą mu chłodne okłady na czoło, kark, przedramiona. Nie przykrywaj malca kołdrą, by się wypocił, bo może się przegrzać.
Syropy i czopki zawierające ibuprofen (np. Nurofen, Ibufen, Ibum, ok. 7-15 złotych) można podawać dzieciom powyżej 3. miesiąca życia. Działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Aplikuje się je co 8 godzin.
Syropy mają słodki, np. truskawkowy czy pomarańczowy smak, co znacznie ułatwia podanie ich maluszkowi. Pamiętaj, że ich dawkę trzeba dostosować do wagi, a nie do wieku dziecka. Gdy temperatura przekracza 38°C, podaj lek przeciwgorączkowy.
Gorączkujący maluch jest niespokojny, marudzi, nie chce trzymać termometru pod pachą. Pomiar ułatwi ci termometr bezdotykowy. Wystarczy jedynie zbliżyć go do główki dziecka na 0,5 sekundy!
Odpowiedzi udzieliła: pediatra dr Barbara Gierowska - Bogusz