Granola: Odchudza czy przyczynia się do otyłości?
Mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Jest w tym sporo racji, ponieważ daje nam energię do pracy i nauki. Część z nas sięga po granolę składającą się z ziaren zbóż, suszonych owoców i orzechów. Ten naturalny produkt jest przedmiotem wielu sporów: jedni uważają, że wspiera odchudzanie, inni przekonują, że przyczynia się do powstania otyłości? Gdzie leży prawda? Przekonajmy się.
Granola jest produktem spożywczym, w którym można znaleźć płatki zbożowe (pszenne, owsiane albo kukurydziane), orzechy (najczęściej laskowe, włoskie albo migdały) oraz suszone owoce (przede wszystkim morele, rodzynki czy śliwki). W przeciwieństwie do musli, mieszankę tę słodzi się cukrem albo miodem. Wszystkie składniki miesza się oraz piecze w piekarniku, aby nadać granoli chrupkość. Produkt ten można z powodzeniem zrobić samodzielnie albo kupić gotowe mieszanki w sklepie.
Czy granola jest zdrowa?
Składniki granoli mają korzystny wpływ na zdrowie. Przede wszystkim są źródłem pełnowartościowego błonnika pokarmowego wspierającego pracę jelit oraz zapewniającego na długo uczucie sytości. Orzechy zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które regulują ciśnienie tętnicze krwi, chronią przed miażdżycą oraz udarami i zawałami serca. Poza tym w granoli obecne są witaminy z grupy B oraz minerały takie jak magnez, żelazo, wapń oraz fosfor. Zjadana na śniadanie dodaje niezbędnej energii oraz wspomaga koncentrację. Dlatego jej popularność nie maleje.
W granoli znajduje się pełnowartościowy błonnik. Aby układ pokarmowy dział prawidłowo, należy spożywać go regularnie. Dlaczego? Ponieważ wspiera on procesy trawienne: przyspiesza metabolizm, usuwa zalegające w jelitach toksyny oraz zapewnia uczucie sytości. Po zjedzeniu porcji granoli ochota na niezdrowe przekąski nie pojawia się zbyt szybko. Wszystko to sprawia, że produkt ten pozwala zachować szczupłą sylwetkę oraz wspiera procesy odchudzania organizmu. Warto jednak pamiętać, że granola jest kaloryczna, dlatego trzeba jeść ją z umiarem.
Jakie warunki musi spełniać granola?
W 100 g granoli znajduje się aż 400 kcal. Biorąc pod uwagę to, że najczęściej wybierana jest na śniadanie oraz ma zapewniać energię, to nie tak dużo. Jedzona w rozsądnych ilościach, nie przyczyni się do powstania zbędnych kilogramów. Nie warto jej jednak łączyć z innymi produktami, takimi jak cukier, słodziki czy tłuste mleko.
Granolę bez problemu można kupić w każdym większym sklepie. Niestety, nie zawsze znajdują się w niej zdrowe składniki. Czasem znaleźć w niej można m.in olej palmowy, który znacząco podnosi poziom cholesterolu, co negatywnie wpływa na stan układu krążenia. Co jeszcze powinno niepokoić? Wysoka zawartość cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. Dlatego przed zakupem warto uważnie etykietę wybranego produktu.
Jak często jeść granolę?
Granola może być spożywana codziennie, najlepiej na śniadanie (zalecana porcja to ok. 50 gramów). Ze względu na to, że jest bardzo kaloryczna, nie nadaje się na przekąskę, chyba, że czeka nas duży wysiłek fizyczny. Niestety, jeśli chcemy schudnąć, lepszą alternatywą będzie owsianka ze świeżymi owocami.