Hemoroidy: Jak skutecznie się ich pozbyć?
Hemoroidy to wstydliwy problem wielu z nas. Szacuje się, że boryka się z nim nawet co drugi Polak. Czując pierwsze objawy, należy szybko udać się do lekarza i podjąć odpowiednie leczenie, gdyż powikłania mogą być groźne dla zdrowia. W zależności od stopnia zaawansowania zmian chorobowych wyróżnia się kilka metod leczenia. Kurację mogą wspierać domowe sposoby, które są nieinwazyjne, aczkolwiek wizyta u specjalisty jest mimo wszystko konieczna. Jak skutecznie pozbyć się hemoroidów? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule.
Hemoroidy – inaczej krwawe guzki odbytu – są naturalnymi strukturami, które występują u każdego człowieka. Uszczelniają one kanał odbytu i mają istotny wpływ w procesie wydalania. Jednak czasem zdarza się, że pracują nieprawidłowo powodując m.in. ból podczas siedzenia. Przyczyn ich powstawania jest wiele. najczęściej sprzyja im siedzący tryb pracy, niewłaściwa dieta, ogólny brak ruchu, a nawet ciąża i poród.
Objawy nieprawidłowej pracy hemoroidów
Najczęściej pierwszymi objawami, które są związane z nieprawidłowym działaniem hemoroidów to swędzenie i ból (zwłaszcza podczas siedzenia), stan zapalny odbytu, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz śladowe ilości krwi na papierze toaletowym. W zaawansowanym stadium choroby, zmiany mogą objawiać się również na zewnątrz organizmu.
Podjęcie w porę odpowiedniej terapii przynosi wymierny skutek. Dostrzegając pierwsze symptomy choroby najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje na profesjonalne badania u proktologa. Dzięki temu wykluczy się inne choroby, np. nowotwór. W leczeniu hemoroidów często stosuje się odpowiednie maści, kremy oraz czopki, które zmniejszają obrzęk i świąd. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się inwazyjne zabiegi chirurgiczne.
Domowe metody na hemoroidy
Metody, które mogą doraźnie pomóc w tej przykrej dolegliwości, muszą być stosowane regularnie. Najważniejsza jest codzienna higiena, która polega na dokładnym umyciu się po każdej wizycie w toalecie. Ponadto popularne są ziołowe kąpiele, tzw. nasiadówki, które szybko przynoszą ulgę. Polegają na tym, by usiąść z podkurczonymi nogami w wannie z wodą (o temperaturze ok. 40 stopni) i dodatkami roślinnymi takimi jak rumianek, kora dębu, szałwia bądź kasztanowiec. gdy odczuwamy silny ból, warto też robić okłady z kostek lodu, owiniętych w tkaninę albo z wilgotnych torebek herbaty (zawarta w nich teina działa przeciwzapalnie). Istotnym czynnikiem, który wpływa na skutecznie leczenie, jest odpowiednia dieta; musi być bogata w błonnik, który ułatwia procesy trawienia, oczyszcza jelita, wspomaga prawidłowe wypróżnianie i zapobiega powstawaniu zaparć. Posiłki powinny obfitować w świeże warzywa i owoce, a ponadto dobrze jest wypijać minimum 2 litry wody dziennie.
Zdrowy styl życia i odpowiednia dieta skutecznie zmniejszają ryzyko powstania tej przykrej dolegliwości. Warto wprowadzić więcej aktywności fizycznej na co dzień: wystarczą częstsze spacery albo pływanie (jednak nie zaleca się jazdy na rowerze). Jeśli praca wymaga długotrwałego siedzenia warto robić sobie częste przerwy: pomoże krótki spacer bądź gimnastyka. Warto również starać się nie napinać mięśni podbrzusza podczas wizyt w toalecie oraz nosić luźną, bawełnianą bieliznę.