Herbata jaśminowa – warto zaparzyć ją już dziś!
Delikatny w smaku i aromatyczny napar ma niezwykle wykwintne skojarzenia. Przed wiekami zarezerwowany był dla władców i określany cesarską perłą. Zachwyt nad herbatą jaśminowa nie jest ani trochę przesadzony. Ten smaczny i cenny dla zdrowia napój jest nieocenionym sprzymierzeńcem systemu nerwowego i metabolizmu.
Jaśmin jest rośliną z rodziny oliwkowatych, występuje w około 200 gatunkach, pochodzących z terenów Azji i Afryki. Rozkwita intensywnie pachnącymi białymi, żółtymi i bladoróżowymi kwiatami.
Odmiany herbaty jaśminowej
Herbata jaśminowa wywodzi z Dalekiego Wschodu. Jej walorami raczyła się blisko 800 lat temu chińska dynastia Song, to tam napar zyskał miano cesarskiej perły. Dziś cieszy się uznaniem na całym świecie i jest bez problemu dostępna dla wszystkich, niezależnie od statusu społecznego. Możemy kupić ją w wielu odmianach. Największa popularnością cieszą się:
- zielona herbata jaśminowa;
- biała herbata jaśminowa;
- czarna herbata jaśminowa;
- czerwona herbata jaśminowa;
- jaśminowy rooibos.
Działanie lecznicze
Chińczycy najpierw docenili walory smakowe jaśminowych naparów, później coraz częściej spożywali ją dla zdrowia. Zawarte w jaśminie olejki eteryczne mają wszechstronny korzystny wpływ na większość procesów życiowych zachodzących w ludzkim organizmie.
Herbata jaśminowa:
- będzie istotnym wsparciem dla systemu nerwowego: pomaga tonować skrajne emocje, wycisza, odpręża, niweluje skutki przewlekłego stresu, napięcie i zmęczenie, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu (sprzyja prawidłowemu przejściu w fazę snu głębokiego), poprawia samopoczucie, jest zalecana dla osób ze skłonnością do stanów depresyjnych;
- sprzyja procesom metabolicznym: znosi dyskomfort trawienny, pomaga uporać się z niestrawnością, reguluje ruchy perystaltyczne jelit, pomaga usunąć zbędne produkty przemiany materii, przyspiesza oczyszczanie organizmu z toksyn; wpływa na normalizację poziomu cholesterolu;
- neutralizuje działanie wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia komórek i chroni przed rozwojem chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, choroby nowotworowe;
- ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalnie;
- wspiera pracę serca i obniża poziom ciśnienia tętniczego krwi;
- jest polecana w profilaktyce przeciwzawałowej.
Jak przygotować napar?
Właściwe parzenie herbaty pozwoli wydobyć jej wszystkie nuty smakowe i zachować właściwości zdrowotne. Do przygotowania filiżanki naparu wystarczy łyżeczka suszu.
Zieloną herbatę jaśminową parzymy wodą o temperaturze 80ºC; białą optymalnie w temperaturze 70ºC; rooibos i czarną w 95ºC, a czerwoną herbatę jaśminową w 90ºC. Po zalaniu herbaty przykrywamy filiżankę i odstawiamy na 3, maksymalnie 4 minuty.
Przedłużanie czasu parzenia (zwłaszcza w przypadku herbaty zielonej) może wydobyć goryczkę.
Ewa Koza, mamsmak.com