Reklama

Hipersomnia: Przyczyny, objawy, leczenie

Hipersomnia, zwana popularnie nadmierną sennością, obecnie jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń sennych. Niestety, wciąż mówi się o niej niewiele. Prawdopodobnie każdy człowiek pracujący na pełny etat i narażony na stres doświadcza od czasu do czasu hipersomnii. Objawy tej dolegliwości są bardzo charakterystyczne: senność w ciągu dnia, kłopoty ze snem w nocy, uczucie przemęczenia, zaburzenia oddechu podczas snu, a także tzw. paraliż senny. Hipersomnia jest zaliczana do przewlekłych chorób, wymaga zatem specjalistycznego leczenia. Jak ją rozpoznać, skąd się bierze i jakie leczenie przyniesie najlepsze efekty? Odpowiadamy.

Z czego bierze się hipersomnia?

Przyczyny hipersomnii mogą być różne. Jako te najczęstsze wymienia się natomiast:

* przewlekłe zaburzenia snu;

* zaburzenia na tle psychicznym;

* nadwagę i otyłość;

* cukrzycę;

* infekcje bakteryjne i wirusowe;

* nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Objawy hipersomnii

Hipersomnia objawia się bardzo charakterystycznie, choć może być mylona ze zwykłym przemęczeniem, jeśli chory nie wie o jej istnieniu. Cierpiący na tę przypadłość bardzo często zasypiają w ciągu dnia. Jest to tzw. niekontrolowana drzemka (podczas pracy, w szkole, w komunikacji miejskiej, etc.). Do objawów hipersomnii lekarze zaliczają również trudności z wybudzaniem się ze snu. Ponadto, schorzenie to daje następujące symptomy:

Reklama

* problemy z pamięcią i koncentracją;

* częste uczucie lęku i niepokoju;

* nadmierne rozdrażnienie;

* powolne wypowiadanie się;

* senność po jedzeniu;

* nieustanny brak energii;

* omamy przysenne;

* trudność w relacjach z innymi.

Diagnoza

Hipersomnię dzieli się na pierwotną i wtórną. Hipersomnia pierwotna diagnozowana jest tylko wtedy, gdy nie jest spowodowana schorzeniami somatycznymi, częstym zażywaniem substancji odurzających czy innymi zaburzeniami snu. O hipersomnii wtórnej mówimy w sytuacji, gdy schorzenie rozwinęło się na skutek innej choroby. Jeśli większość z wymienionych wyżej objawów utrzymuje się powyżej miesiąca, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Leczenie

Leczenie hipersomnii wtórnej polega głównie na wyeliminowaniu schorzenia, które jest powodem nadmiernej senności. W przypadku hipersomnii pierwotnej choremu podawane są silne leki, których bazą najczęściej są amfetamina, modafinil czy selegilina. Pacjent powinien pamiętać również o wydajnym i regularnym odpoczynku. Lekarze zalecają unikanie drzemek w ciągu dnia.

Powikłania

Nieleczona hipersomnia może prowadzić do depresji lub innych poważnych zaburzeń psychicznych. Ciągłe zmęczenie i doskwierający brak energii znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, a w szczególności pracę i naukę. Stąd cierpiący na hipersomnię często skarżą się na niemożność skupienia się oraz kłopoty z pamięcią.

Jak zapobiegać hipersomnii?

By zmniejszyć ryzyko rozwoju hipersomnii, należy przede wszystkim zapewnić sobie regularny i wydajny sen. Warto pamiętać również o codziennym relaksie i dbaniu o zdrowie ogólne. Dobra kondycja psycho-fizyczna pozwala zapobiec wielu dolegliwościom, w tym hipersomnii.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama