Reklama

Hirsutyzm. Co robić z nadmiernym owłosieniem

Włosy nie zawsze są ozdobą kobiety. Bywa, że wyrastają w takich miejscach, w których byśmy ich nie chciały. Czy to tylko problem kosmetyczny, czy już powód do niepokoju?

Jeśli niechcianych włosów jest niewiele, można usunąć je elektrolizą, a jeśli więcej – laserem. Takie metody jak golenie maszynką, woskowanie czy chemiczna depilacja usuwają owłosienie, ale na krótką metę i mogą wywoływać zapalenie mieszków włosowych oraz bliznowacenie skóry.

Nie ma możliwości zapobiegania hirsutyzmowi. W przypadku, gdy wiąże się on z PCOS, nadmierne owłosienie może zanikać po rozwiązaniu problemów hormonalnych i ustabilizowaniu masy ciała. Trzeba wiedzieć, że włosy na głowie, brwi i rzęsy nie są (na ogół) wrażliwe na poziom androgenów w organizmie.

Reklama

Czym jest hirsutyzm?

O hirsutyzmie mówimy wtedy, gdy u kobiet występuje męski typ owłosienia – pod nosem, na brodzie, klatce piersiowej, udach, a nawet na plecach. U dotkniętych tą przypadłością włosy na ciele są też dłuższe, grubsze i sztywniejsze niż normalnie ma to miejsce u kobiet.

Za to na głowie mogą się przerzedzać, a nawet wypadać w typowo męski sposób, tworząc zakola. Ponadto problem nie ogranicza się tylko do nadmiernego owłosienia – u kobiet mogą ujawniać się inne męskie cechy, np. niski głos, cera przetłuszczająca się i podatna na trądzik, widoczna muskulatura. Może też dojść do wirylizacji, czyli powiększania się łechtaczki.

Czemu kobiety stają się bardziej męskie?

Hirsutyzm dotyczy około dziesięciu procent żeńskiej populacji. Przyjmuje się, że wynika z nadmiaru męskich hormonów. Za pogrubienie i wzmocnienie włosów odpowiada pochodna testosteronu, wytwarzana częściowo w skórze przy udziale enzymu zwanego 5-alfa reduktazą. To właśnie jej aktywność sprawia, że hirsutyzm pojawia się u niektórych kobiet, chociaż poziom testosteronu jest u nich taki sam jak u tych, które tego problemu nie mają.

Często przyczyną choroby bywa PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dolegliwość ta może być objawem wrodzonego przerostu nadnerczy, obecności guzów wytwarzających hormony (zarówno w jajnikach, jak i w nadnerczach) i nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej. Może być też skutkiem długotrwałego przyjmowania hormonów sterydowych.

U młodych kobiet męski typ owłosienia może być efektem szybkiego przyrostu masy ciała i odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. U starszych bywa też objawem nowotworu.

Hirsutyzm - kiedy iść do lekarza? Czytaj na następnej stronie!

Kiedy należy iść do lekarza?

Hirsutyzm, chociaż sam w sobie jest co najwyżej defektem estetycznym, może być oznaką groźnych chorób. Dlatego ważne jest, by po zaobserwowaniu go u siebie zgłosić się do lekarza i przeprowadzić diagnostykę.

Niepokój powinno wzbudzić zwłaszcza szybkie pojawienie się nadmiernego owłosienia u kobiet w średnim lub starszym wieku. Owłosienie narastające stopniowo od pokwitania sugeruje PCOS. Mniej więcej co druga osoba z hirsutyzmem ma podwyższony poziom androgenów. Również u co drugiej rozpoznaje się oporność na insulinę albo wręcz cukrzycę.

W leczeniu są stosowane niektóre preparaty antykoncepcyjne, glikokortykoidy i octan cyproteronu. Leki te uniemożliwiają jednak zajście w ciążę. Poziom androgenów zmniejszają również niektóre preparaty uwrażliwiające na insulinę. Dobre efekty daje też stosowanie miejscowo kremu z eflornityną, który spowalnia odrost niechcianych włosów.

Zobacz więcej!

***
#POMAGAMINTERIA

Hubert ma roczek. Pierwsze sześć tygodni życia spędził w szpitalu, walcząc o każdy dzień. Urodził się z ciężkimi wadami - między innymi z brakiem kości w rękach. Pojawiła się jednak nadzieja na operację, która umożliwi mu normalny rozwój. Wystarczą dwa kompleksowe zabiegi, dzięki którym jego dłonie i przedramię ukształtują się w sposób prawidłowy, a ręce będą mogły prawidłowo rosnąć z zachowaniem pełnej funkcjonalności kończyn. Pomóż Hubercikowi przybić piątkę w przyszłości! Sprawdź szczegóły >>>

Twoje Imperium
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy