Reklama

Ile należy wydalać moczu, aby być zdrowym?

Temat oddawania moczu jest bardzo częstym tematem w środowisku medycznym i jest bezpośrednio związany z ogólnym stanem zdrowia. Wielu ludzi zastanawia się nad zdrowiem swojego układu urologicznego, co wiąże się z częstym pytaniem „ ile razy mogę sikać?”. Ile tak na prawdę znaczy „za często” lub „ za rzadko” ? Co oznacza barwa moczu? Na te i inne pytania postaramy odpowiedzieć w poniższym artykule.

Czym jest i jak działa układ moczowy?

Nasze ciało naturalnie filtruje jedzenie i picie, które konsumujemy, a nadmiar wody zostaje wydalony w postaci moczu. Po przefiltrowaniu płynów przez nerki następnie trafia on do pęcherza. Kiedy pęcherz jest pełny wywiera nacisk na nerw, który podaje sygnał do mózgu o tym, że musimy go opróżnić. Wtedy decydujemy czy idziemy do toalety czy jeszcze jesteśmy w stanie trzymać mocz i jest to zjawisko naturalne. Problem pojawia się w czasie kiedy nasza gospodarka wodna jest zaburzona lub też kiedy mamy problemy zdrowotne, wtedy cykle oddawania moczu mogą również ulegać zaburzeniu.

Reklama

Średnia dzienna potrzeba oddawania moczu

Potrzeba ilościowa oddania moczu jest ściśle związana z tym ile spożywamy wody, ale również od wrażliwości organizmu. Bardzo uśredniona norma, która dotyczy zdrowych osób to od czterech do siedmiu razy dziennie. Ta liczba może się różnić u każdego z nas, w końcu każdy z nas jest unikalnym przypadkiem. Zwróć uwagę na barwę moczu- zdrowy mocz posiada barwy jasne. Ludzie, którzy oddają mocz ponad 11 razy dziennie mogą mieć słabe mięśnie miednicy lub zespół nadreaktywnego pęcherza moczowego(OAB).

Czynniki chorobowe

Wiele różnych funkcji organizmu może mieć wpływ na częstotliwość oddawania moczu. Osoby z cukrzycą ( hiperglikemia ) zazwyczaj dużo częściej oddają mocz, ponieważ wysoki poziom cukru we krwi, wpływa negatywnie na gospodarkę wodną organizmu. Osoby z kamicą nerkową oddają stosunkowo mało moczu, ponieważ kamienie blokują swobodny przepływ moczu. Najgroźniejszym przypadkiem jest brak oddawania moczu co może świadczyć o odwodnieniu. Kiedy człowiek jest odwodniony, organizm magazynuje całą wodę w sobie, łącznie z toksynami zamiast wydalić go na zewnątrz. Inne stany chorobowe, które mogą zaburzać działanie układu moczowego takie jak rak, infekcje dróg moczowych, osłabione mięśnie miednicy, choroby nerek, zapalenie pochwy czy gruczołu krokowego.

Inne przyczyny

Powyższe problemy zdrowotne nie są jedynymi, które zmieniają częstotliwość oddawania moczu. Ludzie narażeni na przewlekły stres, lęki, depresje lub inne zaburzenia psychiczne mogą odczuwać potrzebę częstszego oddawania moczu. Kobiety w ciąży również mogą być narażone na częstsze oddawanie moczu ponieważ dziecko im jest większe tym ma większe zdolności uciskania pęcherza. Ci którzy piją dużo napojów zawierających kofeinę lub nawet nieświadomie spożywają produkty, które mogą mieć działanie moczopędne również należą do grupy osób potrzebujących częściej wydalać mocz, a nie koniecznie musi świadczyć to o czynniku chorobowym.

Podsumowując

Jeśli mocz jest mętny, ciemny i nieczęsty najczęściej świadczy to o odwodnieniu organizmu. Możesz to zauważyć szczególnie rano, kiedy pierwszy mocz po nocy zwykle jest ciemniejszy niż w ciągu dnia, ponieważ jest to średnio 6-8 godzin kiedy nie pijesz i nie wydalasz. Staraj się pić więcej wody w ciągu dnia. Picie zbyt dużej ilości płynów przed snem stanowczo obniży jakość twojego snu, przez to, że będzie męczyła cię potrzeba oddania moczu, a kiedy w końcu wstaniesz i znów położysz się spać, możesz nie mieć odpowiednio dużo czasu by znów wejść w fazę snu, w której tak na prawdę zaczyna się wypoczynek właściwy. Możesz trenować swoje ciało poprzez niewielkie przetrzymanie moczu, lecz nie zbyt długo, ponieważ może być to niekorzystne dla twojego zdrowia, a nawet powodować ból przy bardzo długim przetrzymaniu. Jeśli podejrzewasz jakieś schorzenie udaj się do lekarza, który prawdopodobnie na początek zaleci ci badanie moczu i na podstawie analizy pod kątem zawartości biochemicznej stwierdzi czy jesteś zdrowy czy wymagasz konkretnych badań. Zalecam ci co najmniej raz w roku zrobić sobie badanie moczu, nie jest to drogi interes, a na prawdę warto.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oddawanie moczu | mocz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy