Reklama

Implanty antykoncepcyjne

Niewidoczny, wszczepiony pod skórę zbiorniczek z hormonem, zabezpiecza przed ciążą przez 3 lata!

Kobiety, które wybierają antykoncepcję hormonalną, najczęściej przyjmują pigułki. Są one bardzo skuteczne, ale tylko pod warunkiem, że żadnej nie pominiemy. Dla zapominalskich są też inne rozwiązania, takie jak np. założenie spirali (hormonalnej wkładki wewnątrzmacicznej), czy naklejanie plastrów antykoncepcyjnych. Do dyspozycji jest też krążek dopochwowy z hormonami działającymi miejscowo. Jeśli jednak żadna z tych metod nam nie odpowiada, warto rozważyć wszczepienie implantu podskórnego. To nowość na polskim rynku.

Implanty antykoncepcyjne, te dostępne w naszym kraju, zawierają tylko jeden hormon - progestagen.

Reklama

Są więc odpowiednie dla kobiet, które nie powinny z różnych względów zdrowotnych przyjmować estrogenów, a także dla mam tuż po porodzie. Nie przeszkadzają w karmieniu piersią, bo hormony zawarte w implancie nie wpływają ani na jakość, ani na ilość pokarmu, nie szkodzą też dziecku. Przeciwwskazania do ich wszczepienia są takie same, jak w przypadku przyjmowania pigułki antykoncepcyjnej, jednoskładnikowej. Najważniejsze z nich to zagrożenie chorobą zakrzepową żył, zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi, niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych czy ciężko chora wątroba.

Na czym polega ta metoda

Zabieg wszczepienia (lub usunięcia) implantu jest bezbolesny i trwa tylko kilka minut. Implant przypomina zapałkę o długości 4 cm i szerokości 2 mm. Wszczepia się go najczęściej na ramieniu (na ręce niedominującej). Tuż po zabiegu może powstać niewielki siniak. Gdy zniknie, pręcik staje się niewidoczny.

Działanie

Implant zawiera powoli uwalniający się do krwi progestagen. Hamuje owulację, zagęszcza śluz szyjkowy - tak, by stanowił nieprzepuszczalną barierę dla plemników, a także uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, gdyby jednak doszło do zapłodnienia.

Skuteczność

Na założenie implantu lekarz zaproponuje jeden z pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego. Wówczas ochrona antykoncepcyjna zacznie się natychmiast po wszczepieniu pręcika i nie trzeba będzie stosować dodatkowej, np. prezerwatywy. Zarówno wszczepienie, jak i usunięcie pręcika jest możliwe w dowolnym momencie cyklu. Implanty nie wpływają na libido, są skuteczne u kobiet otyłych, nie powodują tycia. Ponieważ nie jest to metoda refundowana, stosuje się ją tylko w gabinetach prywatnych. Cena implantu z założeniem to od 950 zł (mniej więcej tyle trzeba wydać przez 3 lata na pigułki).

Wady

Implanty mogą spowodować brak krwawień lub nieregularne plamienie.

Anna Gumowska


Świat kobiety
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy