Jaglanka – pierwsza z kasz
Dzięki bogactwu wartości odżywczych zasłużyła na miano królowej kasz. Jest lekkostrawna i na tyle bezpieczna (nie uczula), że wprowadza się ją do menu dziecka jako jeden z pierwszych produktów, już od szóstego miesiąca życia.
Nie zawiera glutenu i z powodzeniem może być stałym elementem każdego jadłospisu. Przyniesie szereg korzyści nawet najbardziej wymagającym.
Idealna przy przeziębieniu
W sezonie infekcyjnym jesteśmy zewsząd zasypywani reklamami preparatów, które mają być pomocne w powrocie do pełni zdrowia. Nie ma lepszej metody niż profilaktyka, czyli mądre odżywianie. A jeśli mimo to przeziębienie nas nie ominie? Śmiało sięgajmy po kaszę jaglaną, również dla najmłodszych. Po pierwsze: pomaga przywrócić równowagę kwasowo-zasadową, która jest kluczem do zdrowia w każdym aspekcie. Zakwaszony organizm jest bardziej podatny na wirusy i bakteria. Po drugie jaglanka nie tylko wspiera pracę systemu immunologicznego, ale też pomaga odśluzować drogi oddechowe. Jest szczególnie korzystna przy katarze i mokrym, uporczywym kaszlu. Zalecana jest również dla osób borykających się z astmą.
Wartości odżywcze
Mimo że jest drobną kaszą, zawiera błonnik i sprzyja procesom trawiennym. Dla najmłodszych zalecana jest rozdrobniona: zmiksowana na przykład w zupach kremach. Jaglanka to cenne źródło białka roślinnego - stąd jest częstym gościem na talerzach wegetarian. Obfituje również w witaminy, w szczególności E (kluczowy antyoksydant, nazywany potocznie witaminą młodości) i witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na system nerwowy, usprawniają zdolności poznawcze i wpływają na poprawę snu. Posiłek na bazie kaszy jaglanej dobrze jest serwować dziecku na kolację, zwłaszcza jeśli maluch ma kłopoty z zasypianiem, śpi płytko albo często się wybudza. Jaglanka to równocześnie bogactwo składników mineralnych, takich jak: żelazo, magnez, fosfor, potas i wapń.
Wdzięczna w zastosowaniu
Kasza jaglana nie jest nachalna w smaku i doskonale komponuje się z wieloma produktami. Z powodzeniem możemy ją serwować jako element dania głównego: zarówno w wersji słodkiej, jak i bardziej wytrawnej, a także jako składnik deserów, musów czy kleików w przypadku małych dzieci. Ugotowana łatwo się miksuje z owocami i warzywami. Dla sześciomiesięcznego malucha warto dobrze ją rozdrobnić. Im dziecko starsze, tym zostawiajmy większe grudki kaszy, aż w końcu nie będzie konieczności blendowania. Jaglanka jest dobrym sposobem na przyzwyczajanie dziecka do zmiany konsystencji pożywienia.
Ewa Koza, mamsmak.com