Reklama

Jak chronić serce u chorych na cukrzycę typu drugiego?

Wiele sposobów wykorzystywanych przy leczeniu cukrzycy może także korzystnie wpłynąć na poprawę zdrowia serca. Oto co powinieneś wiedzieć na temat cholesterolu, ciśnienia krwi i sposobów, w jaki chronić swoje serce. Kiedy chorujesz na cukrzycę typu drugiego, musisz pamiętać nie tylko o regularnym sprawdzaniu poziomu cukru we krwi, lecz także zwracać uwagę na poziom cholesterolu i ciśnienia krwi, od których zależy zdrowie twojego serca. Osoby z cukrzycą w porównaniu z osobami zdrowymi są dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na choroby serca. Zatem jego ochrona jest także istotną częścią walki z cukrzycą. W jaki sposób cukrzyca typu drugiego wpływa na serce? Cukrzyca i zdrowie serca są ze sobą mocno związane. Kiedy leczymy cukrzycę, tak naprawdę leczymy chorobę układu sercowo-naczyniowego. Większością przyczyn zgonów i komplikacji u osób chorujących na cukrzycę jest właśnie choroba serca. Według American Heart Association (AHA), dwie na trzy osoby z cukrzycą umrze ostatecznie na atak serca lub udar. Powody, przez które cukrzyca podwyższa ryzyko ataku serca i udaru są skomplikowane. U osób cierpiących na cukrzycę występuje większe prawdopodobieństwo podwyższonego poziomu cholesterolu, wysokiego ciśnienia krwi oraz otyłości. Badania pokazują, że czynniki te podwyższają ryzyko rozwinięcia się przeciągłych infekcji i stanów zapalnych w organizmie, co z kolei prowadzi do osłabienia systemu sercowo-naczyniowego. Zastanówmy się zatem nie tylko jak unormować poziom cukru we krwi, by przeciwdziałać problemom cukrzycy, lecz także nad tym, jak kontrolować ciśnienie krwi, cholesterol i otyłość.

Zrozumieć czym jest ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

To, że chorujesz na cukrzycę nie musi oznaczać, że jesteś skazany na chore serce. Możesz chronić się poprzez zwracane szczególnej uwagi na swoje ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Wskaźniki prawidłowego ciśnienia krwi:

Ciśnienie skurczowe poniżej 120 mmHg

Ciśnienie rozkurczowe poniżej 80 mmHg

Wartości te podawane są popularnie jako ciśnienie 120 na 80.

Normy cholesterolu, to:

LDL lub „zły” cholesterol, poniżej 100 mg/dl

HDL lub :dobry” cholesterol powyżej 40 mg/ dla mężczyzn i 50 mg/ dla kobiet

Trójglicerydy poniżej 150 mg/dl

Reklama

Zmień styl życia, obniż ryzyko zachorowania na serce

Aby zmniejszyć ryzyko chorób serca oraz innych konsekwencji cukrzycy, przyjmij zdrowy tryb życia. Właściwa dieta, regularne ćwiczenia poprawiające działanie systemu sercowo-naczyniowego, zgubienie nadmiernych kilogramów i utrzymywanie zdrowej wagi mogą wspomóc serce. Ponadto, nabycie tych zdrowych nawyków pomoże także kontrolować ciśnienie krwi, poziom cukru oraz cholesterol.

Równolegle ze zdrowym trybem życia, powinieneś także brać przepisane leki, mierzyć regularnie poziom cukru i konsultować się z lekarzem.

Na dobry początek, trzy proste kroki w kierunku ochrony serca

Ćwicz

Regularna aktywność pomaga utrzymać prawidłową wagę, a także obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Każdy rodzaj ćwiczeń wzmacniających układ sercowo-naczyniowy jest dobry.

Lekarze zalecają przynajmniej 30 minut ćwiczeń o średnim natężeniu 5 i więcej dni w tygodniu, łącznie przynajmniej 150 minut ćwiczeń tygodniowo. Ćwiczenia można zastąpić żwawymi spacerami. Jeśli dasz radę ćwiczyć intensywniej, możesz skrócić czas ćwiczeń do 75 minut tygodniowo.

Jeśli cierpisz na bóle stawów lub osteoporozę, możesz wykonywać mniej obciążające ćwiczenia, jak aerobik w wodzie, pływanie, jazda na rowerze lub stepper.

Zmniejsz ilość gazowanych napojów słodzonych

Badania wskazują na bezpośredni związek napojów słodzonych z cukrzycą typu drugiego oraz chorobami serca. Według danych przedstawionych w magazynie Diabetologia w kwietniu 2013, osoby, które regularnie piją duże ilości słodzonych napojów mają 22% więcej szans na zachorowanie na cukrzycę i zwiększone ryzyko rozwinięcia choroby serca.

Inne badanie, z 2012 roku, przeprowadzone na danych zbieranych od 40 tys. mężczyzn w okresie 40 lat dowiodło, że ci mężczyźni, którzy charakteryzowali się największym spożyciem słodzonych napojów byli o 20% bardziej narażeni na atak serca i śmierć niż mężczyźni, którzy rzadko sięgali po takie napoje.

Zauważ, że naturalnie, jedzenie dwóch porcji owoców dziennie jest bardzo zdrowe, jednak jeśli przyjmiesz tą samą ilość owoców w formie soku, twój organizm wchłonie dużo większą ilość cukru!

Zwracaj także uwagę na sól

Chociaż sól spożywcza nie wpływa bezpośrednio na poziom cukru we krwi, jej nadmiar w diecie prowadzi do zaburzenia ciśnienia krwi w organizmie. Lekarze zdecydowanie zalecają osobom chorującym na cukrzycę spożycie nie więcej niż 2300 mg soli dziennie.

Jeśli, będąc cukrzykiem, rozmawiałeś z lekarzem na temat diety, zapewne zachęcał cię do całkowitego zaprzestania dodawania soli, ze względu na to, że jest ona dodawana w dużych ilościach do prawie wszystkich produktów spożywczych. Możesz jednak „zaoszczędzić” sól bez wyrzeczeń wybierając świeże, pełnowartościowe produkty zamiast żywności przetworzonej i używając mieszanek ziołowych i przypraw do gotowania.

Jeśli zastanawiasz się, od kiedy zacząć taki zdrowy tryb życia, właściwy czas właśnie nadszedł. Jeśli zdiagnozowano u ciebie cukrzycę – natychmiast zmień nawyki żywieniowe. Dzięki temu zapobiegasz rozwojowi chorób serca i udarowi!

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama