Jak chronić się przed kleszczami?
Temperatury na zewnątrz są coraz wyższe, zbliża się zatem okres grillowania, spacerów na świeżym powietrzu i wycieczek rowerowych. Niestety, wraz ze wzrostem temperatur, zwiększa się również liczba owadów. Szczególnie uciążliwe są komary, choć nie należą one do grupy niebezpiecznych dla naszego zdrowia. O wiele groźniejsze są kleszcze, które mogą atakować już w marcu i zarażać boreliozą. Podpowiadamy, co robić, by chronić się przed kleszczami.
Kleszcze zazwyczaj czają się w trawach i krzewach, dlatego, by uchronić się przed ich atakiem, najlepiej unikać takich miejsc. Jeśli jednak lubimy chodzić na spacery lub jeździć na rowerze do lasu, ubierzmy się w odpowiedni sposób. Długie spodnie i rękaw są obowiązkowe. Przed taką wycieczką warto również spryskać ciało preparatem odstraszającym kleszcze. Najlepsza pora na spacery lub wycieczki rowerowe to godziny południowe.
Staraj się chodzić środkiem chodnika
Warto pamiętać również, by trzymać się z dala od krzewów i traw, które rosną blisko chodników i ścieżek rowerowych. Tam również czają się kleszcze i inne owady.
Jeśli mamy ogródek i często urządzamy w nim grilla, warto zabezpieczyć przestrzeń, w której siedzimy, przed atakami kleszczy. Pomogą nam w tym świeczki odstraszające owady, a także zioła. Okazuje się, że m. in. czystek i wrotycz wydzielają intensywną woń, której kleszcze się boją. Suszone zioła można rozsypać na stole lub umieścić je w saszetkach, które następnie porozkładamy na blacie i na podłodze.
Podobne działanie do ziół wykazują olejki zapachowe. Ich woń odstrasza owady jednocześnie chroniąc nas przed ich ukąszeniem. Można smarować nimi skórę, wcierać w odzież lub postawić w niewielkich naczyniach na ogrodowym stole.
Obecnie na rynku jest wiele preparatów, które skutecznie odstraszają kleszcze i inne owady. Możemy aplikować je na skórę, a także nanosić na odzież lub meble. Wówczas ochrona będzie silniejsza.
Ochrona zwierząt przed kleszczami
Na atak kleszczy dużo bardziej niż ludzie narażone są zwierzęta. Dlatego należy regularnie sprawdzać sierść naszych pupilów, a także aplikować im preparaty, które odstraszają kleszcze. Niestety, często środki te nie pomagają, warto zatem zaszczepić dodatkowo zwierzę przed boreliozą.