Reklama

Jak chronić się przed smogiem?

Smog to jedno z największych współczesnych zagrożeń. Znajdujące się w nim pyły zawieszone, metale ciężkie czy dwutlenek siarki wnikają do płuc i mają szkodliwy wpływ na cały organizm. Niestety aż ponad 30 miast w Polsce zalicza się do najbardziej zanieczyszczonych w Europie, a problem smogu występuje w nich nawet przez jedną trzecią dni w roku. Największym zagrożeniem jest połączenie emisji zanieczyszczeń z gęstą mgłą i brakiem wiatru. Smog przyczynia się do powstawania astmy, nowotworów (szczególnie płuc), chorób układu krążenia czy zaburzeń hormonalnych. Niestety zanieczyszczenia powietrza przenikają też do naszych domów i zagrażają nam przez cały czas. Sprawdź, jak chronić się przed smogiem.

Rośliny oczyszczające powietrze ze smogu

Wsparciem w walce z zanieczyszczeniami powietrza mogą być niektóre rośliny doniczkowe. Mają one właściwości filtrujące, pomagają usunąć z powietrza i neutralizują dużą część toksyn, m.in. formaldehyd, benzen czy ksylen, a także metale ciężkie (miedź, kadm czy ołów). Wychwytują też część pyłów i gazów. Do tego są proste w uprawie i wyglądają bardzo efektownie. Do roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze, zalicza się skrzydłokwiaty, zielistkę Sternberga, aloes zwyczajny, bluszcz pospolity, paprocie, figowca Benjamina, sansewierię czy chamedorę. Im więcej roślin ustawimy w mieszkaniu (zwłaszcza w sypialni i salonie), tym lepsze efekty uzyskamy.

Reklama

Dieta oczyszczająca płuca

Negatywne skutki działania smogu na nasz organizm może zmniejszyć odpowiednia dieta. Lekarze podkreślają, że nie powinno zabraknąć w niej produktów bogatych w kwasy omega-3. Wzmacniają one odporność i zmniejszają ryzyko stanów zapalnych oskrzeli i płuc, ale przede wszystkim poprawiają kondycję naczyń krwionośnych i całego układu krążenia. Równie ważne są witaminy C, E, B6 i B12 – zmniejszają one stres oksydacyjny wywołany kontaktem z toksycznymi substancjami i chronią przed uszkodzeniami DNA komórek. Podobne właściwości wykazuje znajdująca się w kurkumie kurkumina.

Napar z miodunki

Miodunka to mało znana roślina o właściwościach leczniczych. W jej kwiatach i liściach znajduje się wiele substancji bioaktywnych o właściwościach antybakteryjnych i przeciwwirusowych. Napar z miodunki (susz dostępny jest w aptekach i sklepach zielarskich) wzmacnia przede wszystkim układ oddechowy. Pomaga regenerować uszkodzenia tkanek płuc narażonych na kontakt z toksycznymi substancjami. Ułatwia też usuwanie zanieczyszczeń z pęcherzyków płucnych i poprawia ich kondycję. Miodunka ma też działanie wykrztuśne – pomaga przy astmie, gruźlicy, zapaleniu oskrzeli i płuc.

Oczyszczacze powietrza i odkurzacze z filtrem

Najskuteczniejszą formy ochrony przed smogiem w domu jest zakup profesjonalnych odświeżaczy powietrza z filtrem HEPA. Są one w stanie wychwycić najmniejsze drobiny, w tym pyły PM10 i PM2,5. Usuwają też nieprzyjemne zapachy czy dym tytoniowy. Niektóre modele pozwalają neutralizować nawet 99 proc. wszystkich zanieczyszczeń. Szczególnie warto używać ich w nocy, gdy stężenie smogu jest najwyższe. Równie pomocne jest używanie odkurzaczy z filtrem HEPA – badania dowiodły, że szkodliwe pyły i inne zanieczyszczenia osiadają na podłodze, a następnie unosimy je podczas przemieszczania się.

Maski antysmogowe

Gdy stężenie zanieczyszczeń na zewnątrz przekracza dozwolone normy, warto ograniczyć przebywanie na powietrzu, a przede wszystkim intensywną aktywność fizyczną (np. bieganie). Ochronę mogą nam jednak zapewnić specjalne maski antysmogowe z filtrem. Niestety utrudniają one dość mocno oddychanie, zwłaszcza w trakcie uprawiania sportu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy