Reklama

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszczy?

Największa aktywność kleszczy przypada na maj i czerwiec, a następnie wrzesień i październik. Te niewielkie pajęczaki są jednak niebezpieczne przez całą wiosnę i lato – przenoszą groźne choroby, które wyniszczają układ nerwowy, krążeniowy i odpornościowy: boreliozę, babeszjozę, kleszczowe zapalenie mózgu czy bartonellozę. Wbrew pozorom kleszcze nie występują jedynie w lasach – znacznie częściej można je spotkać w miejskich parkach, na łąkach i polanach. Przebywają w trawach i niskich krzewach, czekając na żywiciela – zwierzę lub człowieka. Jak skutecznie chronić się przed ukąszeniami kleszczy? Czym jest permetryna i jakie są naturalne środki odstraszające te groźne pajęczaki?

Permetryna a kleszcze

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób dokonało ważnego odkrycia w kwestii ochrony przed kleszczami. Zdaniem naukowców najskuteczniejszym sposobem na odstraszenie tych pajęczaków jest permetryna. To związek organiczny o silnym działaniu biobójczym, pozyskuje się go z ekstraktu kwiatów chryzantemy. Dla ludzi jest zupełnie nieszkodliwy, za to świetnie zwalcza kleszcze, a także komary, wszy i pchły. Permetrynę można jednak stosować jedynie na odzież, a nie na skórę. W sklepach dostępne są również sportowe ubrania czy namioty impregnowane permetryną. W kontakcie z tą substancją kleszcze doznają porażenia, stają się ospałe i nie są w stanie kąsać. Z czasem odpadają od ubrania lub giną. Permetrynę można kupić w postaci sprayu i samodzielnie zaimpregnować nią odzież lub koc piknikowy. Trzeba jednak pamiętać, że w postaci płynnej jest silnie trująca dla kotów.

Reklama

Naturalne sposoby na kleszcze

Kleszcze są bardzo wrażliwe na niektóre zapachy. Świetnie odstraszają je na przykład olejki eteryczne: miętowy, różany, lawendowy czy z drzewa herbacianego. Przed aplikacją na skórę należy je jednak rozcieńczyć poprzez zmieszanie z olejem (np. z pestek winogron czy ze słodkich migdałów). Do 30 ml oleju wystarczy dodać 10 kropel olejku eterycznego.

Jak chronić się przed kleszczami?

Najlepszą ochroną przed boreliozą i innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze jest profilaktyka. Wybierając się do lasu, warto założyć ubranie zasłaniające jak największą część ciała, a po powrocie dokładnie sprawdzić skórę – szybka reakcja i usunięcie kleszcza w ciągu kilku godzin znacznie zmniejsza ryzyko zakażenia boreliozą. Przebywając w parku czy lesie, powinno się unikać wysokich traw oraz siadania na powalonych pniach drzew.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli kleszcz wbije się w naszą skórę, należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety. Pod żadnym pozorem pajęczaka nie powinno się wyciskać lub smarować tłuszczem czy alkoholem. Kleszcz po wpływem takich zabiegów może zwymiotować i wstrzyknąć do naszego ciała jeszcze więcej bakterii i toksyn. Pajęczaka należy chwycić pęsetą tuż przy skórze i pociągnąć zdecydowanym ruchem. Bardzo ważne jest usunięcie kleszcza w całości, tak by pod skórą nie została jego główka. Na zakończenie ranę i pęsetę należy zdezynfekować.

Miejsce ukąszenia warto obserwować przez kolejny miesiąc, a także zwracać uwagę na swoje samopoczucie. Głównym objawem może być zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu ukąszenia, tzw. rumień wędrujący. Ten objaw zakażenia boreliozą występuje jednak tylko w jednej trzeciej przypadków. Inne objawy to gorączka, bóle kości i stawów oraz ogólne osłabienie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama