Reklama

Jak ćwiczenia pomagają twojemu mózgowi?

Istnieje wiele powodów, dla których warto regularnie ćwiczyć. Dzięki nim podnosisz swój poziom energii, spalasz kalorie, utrzymujesz dobrą kondycję fizyczną, a nawet lepiej śpisz. Jednak kiedy wzmacniasz mięśnie brzucha lub biceps, to robisz coś jeszcze. Zmiany tej nie możesz fizycznie zobaczyć, jednak kiedy ćwiczysz na siłowni lub biegasz, to wpływasz pozytywnie również na mózg. Oto 6 sposobów w jaki ćwiczenia pomagają twojemu mózgowi i co to oznacza dla twojego codziennego życia.

Lepsza pamięć

Osoby aktywne fizycznie mają lepiej dotleniony mózg, przez co poprawia im się pamięć. W testach na aktywność mózgu przeprowadzanych na osobach aktywnych fizycznie oraz tych prowadzących siedzący tryb życia, okazało się, że uczestnicy z pierwszej grupy mieli lepszą pamięć.

Lepsze zdolności poznawcze

Zdolności poznawcze są powiązane z procesem psychicznym, który związany jest z rozwiązywaniem problemów. Są one wzmacniane poprzez ćwiczenia. Informacje opublikowane w „Journal of the American Medical Association” (JAMA) pokazują, że wśród osób starszych ćwiczenia pomagają zachować bystrość umysłu oraz zdolności poznawcze.

Reklama

Powodują, że jesteś mądrzejszy

Aktywność fizyczna i inteligencja idą ze sobą w parze. Przez lata wytrzymałość fizyczna odgrywała coraz większą rolę w dostarczaniu do mózgu zdrowych substancji, które pomagały mu się rozwijać.

Pod wpływem tego, że mózg ludzi przez wiele lat był nastawiony na tryb przetrwania, a ludzie musieli polować, tworzone były zdrowe tkanki mózgowe. W dzisiejszych czasach mamy podobną sytuację. Kiedy ćwiczymy tworzone są zdrowe tkanki mózgowe, które są odpowiedzialne za inteligencję. Dzięki temu wzrasta nasza zdolność myślenia oraz rozwiązywania problemów.

Poprawiają nastrój

Kiedy jesteś zestresowana, twój mózg jest zmęczony. Spójrzmy prawdzie w oczy. Nasze życie może być stresujące, ponieważ pracujemy, załatwiamy codzienne sprawunki oraz borykamy się z nieoczekiwanymi sytuacjami. Nasz mózg pod wpływem stresu pracuje ciężej, aby zrównoważyć zmiany substancji chemicznych, które mogą być kontrolowane przez wykonywanie ćwiczeń. Ćwiczenia są najlepszą rzeczą jeśli chodzi o mózg i poprawę nastroju, pamięci oraz uczenia.

Już 30 minut aktywności fizycznej może zwiększyć ilość substancji chemicznych w mózgu, które są odpowiedzialne za uczucie spokoju i zmniejszenia napięcia. Tak więc następnym razem kiedy poczujesz się przytłoczona zrób sobie energiczny spacer lub pójdź na rower, aby zrelaksować swój mózg i poprawić nastrój.

Stajesz się bardziej produktywny

Wraz ze zwiększoną ilością tlenu w mózgu oraz zwiększeniem się ilości substancji chemicznych stajesz się bardziej produktywny, przez co możesz pracować szybciej. Twój mózg staje się bystrzejszy, lepiej przywołuje informacje oraz zmniejsza ilość stresu podczas ćwiczeń. Dzięki temu możesz wykonywać szybciej pewne zadania i nie tracić przy tym dokładności ich wykonywania.

Badania naukowe pokazują, że po 30 minutach ćwiczeń uczestnicy byli w stanie rozwiązać test poznawczy szybciej niż przed aktywnością fizyczną. Oprócz tego podczas jego rozwiązywanie nie popełnili żadnych dodatkowych błędów. Jasność umysłu i lepsze myślenie ma pozytywny wpływ na wydajność w pracy, a nawet wykonywanie obowiązków domowych.Wszyscy mamy takie momenty, w których czujemy się przytłoczeni jakimś prostym zadaniem, a zaraz wpada nam do głowy jakiś pomysł. Zmniejsz ilość takich sytuacji poprzez częstsze chodzenie na siłownię!

Zapobiega chorobie Alzheimera

Część mózgu zwana hipokampem jest zazwyczaj pierwszym rejonem, który jest uszkadzany przez chorobę Alzheimera. Ten obszar mózgu odpowiedzialny jest za nawigację przestrzenną oraz pamięć, dlatego tak ważne jest, aby o niego dbać. Badania pokazały, że ćwiczenia odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu choroby Alzheimera w ryzach, a nawet mogą spowolnić jej postęp.

Tak więc następnym razem nie rezygnuj z ćwiczeń. Kiedy ćwiczysz, to nie tylko rzeźbisz talię oraz ujędrniasz pośladki, lecz także utrzymujesz swój mózg w dobrej kondycji. Każdy ruch przybliża cię do zmniejszenia odczuwanego stresu, zapobiegnięciu chorobie Alzheimera oraz poprawię zdolności rozwiązywania problemów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy