Reklama

Jak dbać zimą o zwierzęta?

Zimą, gdy temperatury mogą być naprawdę niskie, powinniśmy pamiętać o dbaniu o zdrowie naszych zwierząt. I nie mowa tutaj tylko o zwierzętach domowych. Wobec tych, które są samotne lub mieszkają w lesie, również mamy pewne obowiązki, tylko czasami o nich zapominamy. Wszystkim tym, którym zależy na losie zwierząt, podpowiadamy, jak możemy o nie dbać.

Jak dbać o zwierzęta leśne?

Jeśli bywamy w lesie zimą, pomyślmy o zwierzętach, które tam mieszkają. Warto wiedzieć, że właśnie w tym czasie mają one utrudniony dostęp do wody i pożywienia. Zazwyczaj dostarczają im je leśnicy, ale my również możemy zostawić gdzieś naczynia z wodą lub pożywienie. Leśnicy zajmują się również odśnieżaniem miejsc, z których zwierzęta czerpią wodę czy pokarm.

Co ze zwierzętami domowymi?

Zima to również trudny czas dla zwierząt, które potocznie nazywamy domowymi. Mowa oczywiście głównie o psach i kotach, szczególnie tych, które przebywają zimą w schroniskach. Można im bardzo łatwo pomóc, a mianowicie, wystarczy, że zaniesiemy do schroniska karmę i stare koce. Nie zapominajmy też o pupilach żyjących razem z nami.

Reklama

Psy, które przebywają wtedy na dworze, tracą bardzo dużo energii, co pozwala im utrzymać stałą temperaturę ciała. Powinniśmy zapewnić im odpowiednią ilość kalorii. Należy zadbać też o zapewnienie im ciepłego schronienia, w którym będą mogły ukryć się przed mrozem. Jeśli natomiast pies mieszka z nami w domu zadbajmy o to, by miał ciepłe legowisko i skróćmy spacery, zwłaszcza w czasie mrozów.

Jeśli chodzi o koty, to zwierzęta, które obecnie upodobały sobie kaloryfery. Postarajmy się jednak, aby odizolować je od bezpośredniego źródła ciepła, na przykład rozkładając na kaloryferze koc, żeby się nie poparzyły. Podobnie jak psy, koty również nie powinny przebywać w pomieszczeniach, gdzie jest przeciąg. Zwierzęta też mogą się przeziębić.

Pamiętajmy również o ptakach

Zimą pomocy potrzebują również ptaki. Warto przygotować dla nich karmnik, w którym regularnie będziemy umieszczać pożywienie. Najlepiej wrzucać tam warzywa, a nie chleb - jak często jesteśmy przyzwyczajeni. Pieczywo to nie pokarm dla ptaków. Może im bardzo zaszkodzić! W karmniku warto umieścić również ziarna zbóż. Ptaki je uwielbiają.

Uczmy dzieci pomagać zwierzętom

Dorośli - ze względu na natłok obowiązków - mogą nie mieć czasu na zajmowanie się zwierzętami. W części z nich mogą pomóc im dzieci, ponieważ najmłodsi kochają zwierzęta. Warto uczyć ich od najmłodszych lat pomocy zwierzętom oraz szacunku do nich. Zimowe spacery to doskonała okazja do tego, aby pokazać im, jak pomagać zwierzętom, które są w dużym stopniu od nas zależne. Poza rodzicami w edukację na temat zwierząt powinni być zaangażowani również nauczyciele.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy