Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Prawidłowo ukształtowana stopa nie dotyka podłoża całą powierzchnią, ale w środkowej części jest wygięta w łuk (wyróżniamy dwa rodzaje takich łuków - poprzeczny i przyśrodkowy). W przypadku płaskostopia dochodzi do spłaszczenia łuku (jednego lub dwóch) w taki sposób, że stopa opiera się na podłożu całą swoją powierzchnią. Jeśli dotyczy to łuku poprzecznego, mówimy o płaskostopiu poprzecznym. Zanikaniu łuków stopy sprzyja nadwaga, długa praca na stojąco, żylaki, zaburzenia krążenia. Jednak co robić, gdy okaże się, że mamy płaskostopie? Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
U doświadczonego podologa (specjalista od chorób stóp) systematycznie usuwaj wszelkie odciski i nagniotki. Są pierwszym objawem płaskostopia poprzecznego.
Noś wkładki (wykonywane tylko na indywidualne zamówienie – koszt ok. 350 zł) i pelotki. Likwidują one przeciążenia kości śródstopia i nieco unoszą łuk poprzeczny stopy.
Chodź boso po nierównym podłożu, na zewnętrznych krawędziach stopy i naprzemiennie – na palcach i piętach. Zmusza to mięśnie do pracy.
Przez 30 minut dziennie masuj stopy na drewnianym wałku ze specjalnie wyprofilowanymi wypustkami.
Gimnastykuj też stopy – najlepiej podnoś palcami woreczki z grochem lub chustki, turlaj piłeczki tenisowe.
Zwracaj uwagę na buty, jakie nosisz. Najlepiej by były o centymetr dłuższe od stopy, miały szerokie czubki i wyprofilowaną wkładkę. Szpilki są zakazane!