Jak leczyć wrzody?
Wczesna diagnoza i właściwa terapia pozwala się pozbyć problemu
Wrzody żołądka to ranki na śluzówce żołądka, pierwszej części jelita cienkiego lub w dolnej części przełyku. Powstają, gdy zazwyczaj gruba warstwa śluzu chroniącego żołądek przed działaniem soków trawiennych ulega zmniejszeniu.
Może ich być wiele, np. zakażenie bakterią Helicobacter pylori, długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofenu, nadkwasota żołądka, palenie papierosów, picie alkoholu i kawy, a nawet stres. Także jeżeli ktoś w rodzinie cierpiał na chorobę wrzodową, jesteśmy obciążeni większym ryzykiem, że u nas także ona wystąpi. Najczęstszym objawem jest pieczenie lub ból między klatką piersiową a pępkiem.
Zdarza się też jednak ból niespecyficzny – promieniujący od pleców lub prawego ramienia. Utrzymuje się zwykle od kilku godzin do kilku tygodni. Mogą mu towarzyszyć wymioty i krwawe stolce. Zwykle jest intensywniejszy, gdy żołądek jest pusty, albo zaostrza się po posiłku. Wiążą się z tym także utrata apetytu i wagi, wzdęcia, refluks oraz zgaga.
Diagnozowanie choroby wrzodowej rozpoczyna się zwykle od gastroskopii polegającej na wprowadzeniu cienkiej sondy przez gardło do żołądka. Wrzody można także zdiagnozować za pomocą dostępnego w aptece testu z krwi lub kału. Jeśli test wykaże, że przyczyną wrzodów jest Helicobacter pylori, lekarz przepisze antybiotyk.
W innych przypadkach terapia polega na przyjmowaniu leków, zmianie trybu życia i diety, a tylko czasem konieczna jest interwencja chirurgiczna. Przy w miarę łagodnym przebiegu choroby wrzodowej lekarz zapisze leki zobojętniające działanie kwasu w żołądku lub środki osłaniające błonę śluzową żołądka i jelita cienkiego.
Nawet jeśli objawy szybko ustąpią, należy nadal brać leki, tak jak przepisał lekarz, i przestrzegać diety – pozwoli to się uchronić przed nawrotem choroby. Należy także unikać palenia tytoniu, picia kawy, alkoholu i jedzenia potraw mogących podrażniać błonę śluzową, np. pikantnych.
Ponieważ chorobę wrzodową często fundujemy sobie sami, warto pomyśleć, jak możemy jej uniknąć. Przede wszystkim należy stosować lekkostrawną dietę, nie przyjmować leków ponad zalecane dawki, nie nadużywać alkoholu, nie palić i ograniczyć picie kawy.
Ważne jest także dbanie o florę bakteryjną. Pomocne będą kefiry, jogurty naturalne, warzywa i owoce, m.in.: buraki, marchew, nać pietruszki, seler, kalafior, morele i kapusta.
W medycynie naturalnej w chorobie wrzodowej stosuje się m.in.: żywokost, krwawnik, lukrecję, skrzyp i siemię lniane. Substancje w nich zawarte działają łagodząco, osuszająco, osłonowo i przyspieszają gojenie się wrzodów.
Istotną rolę w zapobieganiu i terapii choroby odgrywają: ograniczenie stresu, dobry sen i wypijanie dziennie 1,5-2 l płynów (najlepiej wody).