Reklama

Reklama

Jak leczyć zapalenie oskrzeli?

Nieznane receptury św. Hildegardy.

W leczeniu tej choroby uczona benedyktynka z Bingen zalecała stosowanie olejku piołunowego. Ale nie tylko przy zapaleniu oskrzeli. Także przy kaszlu, grypie, bólach w boku i klatce piersiowej.

Pisała: "Jeśli człowiek odczuwa ból w klatce piersiowej, wskutek czego zaczyna kasłać, wówczas nasmaruj mu piersi tym olejem. Gdy odczuwa ból w boku, natrzyj go tam, a specyfik ten uzdrowi go wewnętrznie i zewnętrznie".

Jako że olejek z piołunu może uczulać, należy najpierw wetrzeć jedną kroplę i poczekać na reakcję. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, nie należy stosować tego środka u danej osoby.

Reklama

Olejek z piołunu

Używa się go do delikatnego masażu klatki piersiowej i pleców. Składniki: 10 ml soku z piołunu, 20 ml oliwy z oliwek. Wyciśnij ze świeżo zerwanego ziela piołunu sok, zmieszaj go z oliwą. Wlej do buteleczki i pozostaw na 10 dni w nasłonecznionym miejscu. W razie potrzeby wcieraj kilka kropel nad mostkiem lub w plecy - do kilku razy dziennie, w tym przed snem.

Przy chronicznym zapaleniu oskrzeli św. Hildegarda polecała napój z języcznika. 6 g suszonego ziela zagotuj w litrze wina, dodaj 100 g miodu i zagotuj po raz drugi. Następnie dodaj 5 g długiego pieprzu i 20 g kory cynamonowej. Po zagotowaniu przefiltruj. W pierwszym tygodniu zażywaj 3 razy dziennie po jedzeniu po kieliszku likierowym (20 ml), a potem przez 6-8 tygodni przed jedzeniem i po nim.

Porady pochodzą z książki Wigharda Strehlowa "Święta Hildegarda z Bingen. Medycyna na każdy dzień". Wyd. Esprit.

Dobry Tydzień

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy