Reklama

Jak leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek może prowadzić do poważnych infekcji oczu i wpływać na wzrok, zwłaszcza gdy jest nieleczone. Do najbardziej typowych objawów zalicza się swędzenie i obrzęk powiek, uczucie pieczenia, zaczerwienienie i łzawienie oczu oraz zwiększoną wrażliwość na światło. Dokładne badanie oczu może wykluczyć zakażenie bakteryjne, grzybicze lub wirusowe, dlatego od razu po pojawieniu się pierwszych objawów, należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli dolegliwości są lekkie, można spróbować kilku prostych, domowych sposobów walki z zapaleniem spojówek.

1.

Utrzymanie prawidłowej higieny oka

Higiena jest ważnym punktem w leczeniu zapalenia spojówek, pomaga też w zapobieganiu nawrotom choroby.

Regularnie oczyszczaj swoje powieki letnią wodą. Można również używać środka oczyszczającego przepisanego przez lekarza. Pozwoli to pozbyć się bakterii, pozostałości łoju na powiekach i łuszczącego się naskórka.

2. Ciepłe kompresy

Ciepłe okłady to skuteczny, domowy sposób na zapalenie spojówek. Pomagają rozluźnić okolice wokół rzęs, a tym samym zmniejszają ryzyko rozszerzenia zakażenia. Dodatkowo ciepło z kompresów poprawia krążenie krwi, co bezpośrednio wpływa na szybsze gojenie się podrażnień.

Reklama

Zanurz czystą, bawełnianą ściereczkę w ciepłej wodzie. Wyciśnij nadmiar wody i umieść ją na kilka minut na zamkniętych powiekach. Zabieg powtarzaj trzy lub cztery razy dziennie. Za każdym razem używaj czystych ściereczek, bo zabrudzenia mogą zawierać niebezpieczne dla oka bakterie. Jeśli infekcja dotknęła obu oczu, używaj do ich leczenia oddzielnych ściereczek.

3.

Olejek z drzewa herbacianego

Zapalenie spojówek może być leczone przy użyciu olejku z drzewa herbacianego, który między innymi łagodzi podrażnienia i świąd.

Wymieszaj 2 do 3 kropli olejku z drzewa herbacianego w 1 łyżce oleju kokosowego lub oliwy z oliwek. Zanurz wacik w tym roztworze. Zamknij oczy i przetrzyj delikatnie powieki. Powtarzaj czynność dwa razy dziennie, aż do poprawy stanu zdrowia.

4. Olej rycynowy

Olej rycynowy to kolejny skuteczny, domowy preparat, który działa przeciwzapalnie i łagodząco. Pomaga zmniejszyć podrażnienie, swędzenie, uczucie pieczenia i ból związany z chorobą.

Codziennie myj dokładnie powieki letnią wodą i stosuj na nie ciepły kompres, a przed pójściem spać przemywaj je wacikiem zamoczonym w olejku rycynowym. Po przebudzeniu dokładnie umyj oczy dużą ilością ciepłej wody. Powtarzaj zabieg przez kilka dni.

Uwaga: Stosuj zawsze czysty, organiczny olejek rycynowy.

5.

Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc złagodzić objawy zapalenia spojówek. Wszystko dzięki temu, że wspomagają prawidłowe funkcjonowania gruczołów, które są niezbędne do prawidłowego nawilżania oczu.

Jedz pokarmy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak łosoś, tuńczyk, pstrąg, siemię lniane i orzechy włoskie. Można także aplikować suplementy diety. Skonsultuj się z lekarzem, który ustali odpowiednią dawkę.

6.

Olej kokosowy

Olej kokosowy ma właściwości przeciwzapalne i jest bogaty w składniki odżywcze, które pomagają zmniejszyć świąd i ból, a także przywracającą zdrowie oczu.

Namocz wacik w oleju kokosowym. Umieścić go bezpośrednio na podrażnionych powiekach i pozostaw przez 15 do 20 minut. Stosuj tę metodę w regularnych odstępach, kilka razy w ciągu dnia.

Olej kokosowy można również zastosować przed pójściem spać i spłukać go następnego ranka. Jeśli nie masz oleju kokosowego, możesz wypróbować oliwy z oliwek.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy