Jak najlepiej wykorzystać imbir? Wyjątkowe zastosowania
Imbir to jedna z najstarszych i najcenniejszych roślin przyprawowych oraz leczniczych. Znany był w Azji już ponad trzy tysiące lat temu, gdzie uważano go za panaceum na wszelkie choroby. Jego niesamowite właściwości sprawiły, że został rozpowszechniony na cały świat i chętnie wykorzystuje się go w kuchni. Korzeń imbiru działa rozgrzewająco, antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Należy do najpopularniejszych naturalnych antybiotyków pomagających walczyć z przeziębieniem, infekcjami i bólem gardła. Jednak to niejedyne zastosowania imbiru – roślina świetnie oddziałuje również na układ pokarmowy, zwalcza dolegliwości trawienne i pomaga w odchudzaniu. Z powodzeniem można ją także stosować w kosmetyce do pielęgnacji cery trądzikowej lub zwalczania cellulitu. Jak można wykorzystać właściwości imbiru? Kiedy warto po niego sięgnąć? Podpowiadamy.
Imbir to znana przyprawa, która została odkryta ponad trzy tysiące lat temu na terenie Azji. Korzeń imbiru ma palący, ostry smak, dzięki czemu używany jest do doprawiania pikantnych i orientalnych potraw, ciast czy pierników oraz alkoholu. Imbir od wieków wykorzystywany był także w medycynie naturalnej ze względu na szereg właściwości leczniczych. Zawiera bowiem olejki eteryczne, w których skład wchodzą m.in. gingerol, zinferon i shogaol – substancje czynne o działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwwirusowym i wykrztuśnym. Imbir ma także właściwości przeciwbólowe, rozgrzewające, napotne i przeciwgorączkowe. Poprawia także krążenie, podnosi ciśnienie i dodaje energii, a także działa żółciopędnie i rozkurczowo, dzięki czemu zwalcza dolegliwości trawienne takie jak mdłości, wzdęcia czy wrzody. W jaki sposób można skorzystać z tych cennych właściwości? Oto najlepsze zastosowania imbiru.
Herbatka z imbiru na przeziębienie
Imbir najbardziej znany jest z tego, że świetnie rozgrzewa i działa wykrztuśne oraz napotnie. Świetnie więc sprawdza się w zwalczaniu przeziębienia, grypy i innych infekcji układu oddechowego. Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie imbiru jest dodanie go do herbaty, którą warto pić w sezonie jesienno-zimowym. Można również przyrządzić pyszną, aromatyczną herbatkę według ajurwedy. W tym celu należy obrać kawałek imbiru i zetrzeć na tarce. Następnie 5 g lukrecji mieszamy z 3-5 pokruszonymi ziarnami czarnego pieprzu i 15 pokrojonymi liśćmi bazylii. Wszystkie składniki zalewamy trzema filiżankami wrzątku i pozostawiamy na 10 minut. Napar można odcedzić i opcjonalnie doprawić miodem, cynamonem czy kardamonem. Taka herbata nie tylko wspomoże organizm w czasie choroby, ale też poprawi krążenie, wpłynie na lepsze trawienie i zwalczy nudności, a także oczyści wątrobę z toksyn.
Płukanka na ból gardła
Działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe imbiru sprawia, że można go wykorzystać do leczenia bólu gardła. Wystarczy zrobić z niego prostą płukankę. W tym celu należy dwie łyżki suszonego imbiru zmieszać z 200 ml soli fizjologicznej, zagotować i pozostawić do wystygnięcia. Roztworem można płukać gardło dwa razy dziennie.
W chłodniejsze dni wiele osób narzeka na wiecznie zmarznięte dłonie i stopy. Tu również z pomocą może przyjść imbir, który świetnie pobudza krążenie krwi, a tym samym ma działanie rozgrzewające. Warto więc zrobić imbirową kąpiel stóp, aby szybko zniwelować ten problem. Najlepiej jednak nie robić tego wieczorem, gdyż imbir ma również właściwości pobudzające i może utrudnić zasypianie. Aby przygotować kąpiel, należy pokroić 70 g świeżego imbiru, zagotować odpowiednią ilość wody i wrzucić do niej imbir, pozostawiając go przez 5 minut do naciągnięcia. Moczymy nogi, aż się rozgrzeją.
Imbirowy napój na spalanie tłuszczu
Korzeń imbiru poprawia również przemianę materii, zwiększa wydzielanie śliny i żółci oraz ma właściwości moczopędne. Dodatkowo aktywuje proces termogenezy, dzięki której organizm spala więcej kalorii. Dlatego też napój sporządzony na bazie imbiru może wspomóc odchudzanie. Do jego sporządzenia należy pokroić w plastry 1,5-2 cm korzenia imbiru (ok. 15 g) i zalać go w szklance wrzącą wodą. Napar należy odstawić na 5-10 minut, po tym czasie będzie gotowy do wypicia. Można opcjonalnie dodać do niego cytrynę. Pijemy go rano na czczo lub między posiłkami. Warto zapamiętać, że nie powinno się spożywać więcej niż 50 g imbiru na dzień.
Olej z imbiru na ból głowy i migrenę
Imbir świetnie poradzi sobie również z bólem głowy i uciążliwymi migrenami. Wszystko za sprawą zawartych w nim olejków eterycznych o działaniu przeciwzapalnym. Warto więc wykorzystać przepis na imbirowy olej, który pomoże pozbyć się tych przykrych dolegliwości. Należy zetrzeć korzeń imbiru na tarce i wycisnąć sok przez bawełnianą ściereczkę. Uzyskany płyn mieszamy z pięciokrotną ilością oliwy z oliwek. Tak przygotowany olej wmasowujemy w skronie, gdy dopadnie nas ból.
Ze względu na to, że imbir rozgrzewa i działa przeciwzapalnie, przynosi także ulgę bolącym stawom i mięśniom. Niweluje m.in. napięcie karku i łagodzi objawy reumatoidalnego zapalenia stawów. Można przygotować więc maść na bazie imbiru, która będzie się sprawdzać na te dolegliwości. Należy pokroić w plasterki kilkucentymetrowy kawałek kłącza imbiru i wrzucić do garnka. Następnie trzy pałeczki cynamonu rozdrobnić w moździerzu i dodać do imbiru. Wlewamy także 110 ml oleju roślinnego i 10 g lanoliny. Całość gotujemy na małym ogniu przez 30 minut, a po tym czasie krótko studzimy. Po przefiltrowaniu wywaru wlewamy go do naczynia i ewentualnie dodajemy 3-4 g wosku pszczelego. Maść należy odstawić na 6 godzin do wystudzenia. Później można ją już wcierać w obolałe miejsca.
Maseczka do cery trądzikowej
Imbir można również wykorzystać w kosmetyce do pielęgnacji cer problematycznej, skłonnej do wyprysków. Działa bowiem antybakteryjnie, więc świetnie oczyści i odkazi skórę. Warto przygotować z niego domową maseczkę. Wystarczy 2-3 łyżeczki startego lub sproszkowanego imbiru zmieszać z zimną wodą, aby uzyskać konsystencję papki. Maseczkę należy nałożyć na twarz, omijając okolice oczu i ust, a po 10 minutach zmyć. Jeśli pieczenie będzie zbyt mocne, można zrobić to wcześniej. Nie zaleca się tej maseczki osobom z cerą wrażliwą i naczynkową, gdyż mogą odczuwać większy dyskomfort.
Peeling antycellulitowy
Dzięki temu, że imbir pobudza krążenie i przyspiesza spalanie tłuszczu, stosowany jest także zewnętrznie jako składnik balsamów i innych preparatów wyszczuplających i modelujących sylwetkę. Ich używanie pomaga walczyć również z cellulitem. Można również sporządzić własny, domowy peeling antycellulitowy z dodatkiem imbiru. Wykorzystujemy do tego fusy po wypitej kawie, do których dodajemy 2 łyżeczki startego imbiru i pół łyżeczki cynamonu. Mieszamy wszystko z olejem winogronowym lub oliwą i wmasowujemy w miejsca, gdzie występuje cellulit.