Reklama

Jak naturalnie walczyć z wrzodami żołądka

Są dwa rodzaje wrzodów – występujące w żołądku i w dwunastnicy. Jeśli u pacjenta występują jedne i drugie, schorzenie nazywa się wrzodami trawiennymi. Wiadomo już, że wrzody wywołują bakterie. Jedną z nich jest H.Pylori. Co robi? Niszczy wyściółkę żołądka, przez co soki żołądkowe wchodzą w reakcje z tkankami położonymi poniżej, powodując wrzody. Ale na wrzody można stosować zioła, które przywrócą równowagę w naszym organizmie. Oto kilka sprawdzonych sposobów:

Kapusta

To znane remedium na wrzody żołądka. Badania udowadniają, że osoby, które piją około jednego litra świeżo soku z kapusty dziennie pozbywają się wrzodów już w pięć dni.

Pieprz cayenne

Czasami pomaga w gojeniu wrzodów. Stymuluje też krążenie krwi, dzięki czemu zainfekowane obszary są lepiej odżywiane. Aby go zastosować, zmieszaj ¼ łyżeczki pieprzu cayenne z filiżanką gorącej wody i pij codziennie.

Owoce i warzywa o ciemnych kolorach

Co mamy na myśli? Śliwki, jeżyny, jagody, czerwoną kapustę. Wszystkie zawierają masę flawonoidów, które mają właściwości przeciwzapalne. Oprócz tych najbardziej kolorowych skuteczne są też pietruszka, cebula i czosnek. Co z nimi zrobić? Po prostu jeść.

Reklama

Borówka Amerykańska

Tak, to kolejny owoc o ciemnej barwie. Ale wyróżnia się pośród reszty. Niezwykle skutecznie usuwa zapalenia w twoim żołądku i przewodzie pokarmowym. Chroni też błony śluzowe żołądka.

Nagietek

Ten niepozorny kwiatek też pomaga przy chorobie wrzodowej. Ale to rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadza gorzki smak herbaty z tej rośliny. Jedzenie borówek jest zdecydowanie przyjemniejsze.

Rumianek

To kolejne zioło, które oprócz uspokojenia nerwów, leczy wrzody. Redukuje zapalenie, przyspiesza proces gojenia się ran, a także, dzięki zawartym w nim flawonoidom, zwalcza bakterie, które wywołują wrzody. Najlepiej jest pić herbatkę rumianku – polecamy 3-4 filiżanki dziennie.

Lukrecja

Ta roślina ma podobne działanie do rumianku, ale jest skuteczniejsza. Również uśmierza stan zapalny i poprzez produkcję substancji podobnej do śluzu wyściełającego ścianki żołądka, zapobiega przedostawaniu się kwasu do zainfekowanych miejsc. Decydując się na tą terapię pamiętaj, by zażywać lukrecję bezpieczną – bez glicyryzyny, by uniknąć podwyższenia ciśnienia krwi. Suplement można przyjmować przed posiłkami i na kilka godzin przed snem.

Marshmallow

Nie przesłyszałeś się! Tak, lekkie, kolorowe pianki też są dobre na wrzody. Oprócz cukru kukurydzianego i żelatyny zawierają roślinny śluz, który przynosi ulgę żołądkowi i sprzyja pozbyciu się wrzodów.

Mięta pieprzowa

To zioło, dobrze znane wszystkim, których kiedykolwiek uratowało od bólów żołądka – pomaga także przy chorobie wrzodowej. Zawiera mentol, który ma właściwości antybakteryjne i zwyczajnie likwiduje te, które powodują wrzody. Należy jednak pamiętać, że mentol może doprowadzić do wzrostu kwasowości żołądka i stymulować stawienie. Więc zanim zrobisz sobie herbatę mięty, skonsultuj się z lekarzem.

Krwawnik pospolity

Tą roślinę z całą pewnością widziałeś na łące lub w parku. Ma niepozorne białe kwiatki i pierzaste szorstkie liście. Co więcej – jej właściwości sprawiają, że krew szybciej krzepnie, a zatem jest w stanie zatamować krwawienie. Jeśli masz problem z krwawiącymi wrzodami, herbatka z krwawnika może być remedium.

Powyższe sposoby na wrzody dobrze działają przy leczeniu choroby wrzodowej i redukują nieprzyjemne objawy, które jej towarzyszą. Pamiętaj jednak, że by przyspieszyć proces leczenia może zajść konieczność podjęcia dodatkowych kroków. Dodatkowo pamiętaj, by unikać pokarmów, które pogarszają twój stan. Nie stosuj też suplementów diety zawierających żelazo oraz aspiryny, która może wywołać wewnętrzne krwawienie. Nie przemęczaj się, by twój organizm miał energię, by się zregenerować.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy