Jak naturalnie zwiększyć produkcję płytek krwi?
Zbyt niski poziom płytek krwi może prowadzić do trudnych do zatrzymania krwotoków, problemów z naczyniami krwionośnymi czy anemii. Na spadek liczby płytek krwi wpływ ma wiele czynników, m.in. działanie niektórych leków, nowotwory, choroby autoimmunologiczne i niewłaściwa dieta. Choć czasami przy małopłytkowości potrzebna jest transfuzja krwi, to lekkie przypadki zazwyczaj nie wymagają leczenia. Aby zapobiec niemiłym objawom, wystarczy wykorzystać naturalne sposoby na zwiększenie produkcji płytek krwi. Oto kilka z nich.
Płytki krwi, inaczej trombocyty, to najmniejsze elementy komórkowe krwi, które powstają w szpiku kostnym. Ich funkcją jest udział w tworzeniu skrzepu w miejscu uszkodzonego naczynia krwionośnego i w procesie krzepnięcia krwi. Dlatego też zaburzenia z nimi związane wpływają na cały organizm. Zbyt wysoki poziom płytek krwi zwiększa ryzyko zakrzepów, a z kolei za niski prowadzi do nawracających i trudnych do powstrzymania krwawień.
Małopłytkowość (trombocytopenia) to objaw chorobowy polegający na obniżeniu liczby płytek krwi poniżej normy, która wynosi 150-400 tys. na mikrolitr. Może być to związane z upośledzonym procesem tworzenia płytek krwi, ich zbyt szybkim niszczeniem albo połączeniem tych dwóch procesów. Do małopłytkowości mogą przyczyniać się m.in. nowotwory (białaczka, chłoniak, zwłóknienie szpiku), zakażenia bakteryjne i wirusowe, choroby autoimmunologiczne, niedokrwistość megaloblastyczna czy też powiększona śledziona. Produkcja trombocytów może być również zaburzona przez zażywanie niektórych leków, np. heparyny, chininy, morfiny, niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy sulfonamidów (antybiotyków). Na poziom płytek krwi mają też wpływ różne insektycydy i toksyny (np. alkohol) oraz niewłaściwa dieta przyczyniająca się do niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego.
Niski poziom płytek krwi może początkowo nie dawać żadnych objawów, jednak bywa, że znacząco pogarsza jakość życia. Symptomy widoczne są zwykle dopiero wtedy, gdy liczba trombocytów spadnie poniżej 30 tys./ µl. Typowe dla małopłytkowości są krwawienia ze skóry lub błony śluzowej, np. z nosa lub dziąseł, nietypowo długie krwawienie po zranieniach, krew w moczu i kale oraz obfite i przedłużające się miesiączki. Występuje również skłonność do tworzenia się siniaków i wybroczyn oraz drobnych krwawień pod skórą, przybierających postać małych plamek przypominających wysypkę.
W przypadku podejrzenia małopłytkowości należy udać się na wizytę do lekarza, który na podstawie badań zdiagnozuje ten stan, ustali podstawową przyczynę i zdecyduje o leczeniu. W lekkich przypadkach nie zawsze jest ono konieczne, ale zdarza się, że potrzebna jest transfuzja krwi. Jeśli niski poziom płytek krwi jest wywołany konkretnymi substancjami (np. alkoholem czy lekami) lub nieodpowiednią dietą, można zastosować się do zaleceń, dzięki którym problem ustąpi. Należy wtedy zrezygnować ze spożycia alkoholu oraz ograniczyć zażywanie środków przeciwbólowych. Istnieją również naturalne sposoby na zwiększenie produkcji płytek krwi.
Witamina B12 ma niezwykle korzystny wpływ na układ krążenia - uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, zapobiega anemii oraz umożliwia syntezę DNA każdej komórki, w tym szpiku kostnego i każdego rodzaju krwinek. Jej niedobór może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej, która związana jest z obniżoną liczbą płytek krwi. Dlatego, aby zwiększyć poziom trombocytów, warto sprawdzić poziom witaminy B12 i uzupełnić go przy pomocy suplementów lub diety. Witamina B12 występuje praktycznie tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją w mięsie (zwłaszcza wołowinie, wieprzowinie), podrobach, jajach, rybach, mleku i jego przetworach.
Do prawidłowej produkcji i wzrostu komórek krwi niezbędny jest także kwas foliowy (witamina B9). Dlatego jego niewystarczająca podaż może przyczyniać się do małopłytkowości. Niedobór kwasu foliowego może też przyczyniać się do powikłań w czasie ciąży, problemów z sercem czy zmęczenia. Jego spore ilości występują w szpinaku, szparagach, burakach, awokado, fasoli, soczewicy, sałacie, kapuście i brokułach. Zawierają go także drożdże, banany, pomarańcze, żółtka jaj i wątróbka.
Warto wiedzieć, że na liczbę płytek krwi korzystnie wpływają także liście papai. Badania naukowe potwierdzają, że podnoszą one poziom trombocytów i wzmacniają odporność. Można je stosować w postaci naparu lub dodawać do smoothie.
Na produkcję płytek krwi korzystnie mogą wpłynąć również witaminy D i K. Pierwsza z nich poprawia funkcjonowanie krwiotwórcze komórek macierzystych, komórek szpiku kostnego uczestniczących w produkcji czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi. Witaminę D najlepiej pozyskiwać ze słońca, jednak w okresie jesienno-zimowym jest to utrudnione, dlatego zaleca się jej suplementację. Produkty, które ją zawierają to m.in. tłuste ryby i jaja. Z kolei witamina K poprawia krzepliwość krwi, więc również może przyczynić się do wzrostu liczby płytek krwi. Jej źródłem są zielone warzywa: jarmuż, natka pietruszki, szpinak, sałata, kapusta czy rukola.