Reklama

Jak obniżyć cholesterol bez tabletek?

Cholesterol jest naszemu organizmowi niezbędny. Dla zdrowia groźny jest jego nadmiar, który odkłada się w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. Zatykają one tętnice, co grozi to miażdżycą, zawałem serca lub udarem mózgu. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie cholesterolu w normie. Czy jest to możliwe bez stosowania leków? Tak! Wystarczy odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia. Więcej szczegółów poniżej.

Dieta


Zachowanie właściwej diety to absolutna podstawa w walce o obniżenie poziomu cholesterolu. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych - tłuste mięsa i wędliny zastępujemy chudymi, (np. cielęcymi i drobiowymi - koniecznie bez skórki). Spożywajmy produkty mleczne o zawartości tłuszczu maksymalnie do 2 proc. Całkowicie rezygnujemy z tłustych ciast i tortów.

Codziennie należy za to jeść 3-4 porcje produktów pełnoziarnistych. 2-3 razy w tygodniu sięgajmy po ryby morskie. Są one bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, które obniżają poziom tzw. „złego” cholesterolu (LDL), przy okazji podwyższając cholesterol HDL („dobry”). Kwasy te znajdziesz również w orzechach, pestkach i w olejach roślinnych.

Reklama

Warzywa i owoce są źródłem przeciwutleniaczy przeciwdziałających tworzeniu blaszek miażdżycowych. Mają też sporo błonnika, który wchłania tłuszcze i tym samym obniża poziom cholesterolu.

Przygotowywanie potraw

Unikajmy potraw smażonych (jeśli nie możemy się powstrzymać, ograniczmy je do maksymalnie dwóch w tygodniu). Nie należy smażyć na maśle, smalcu czy margarynie, lecz na rafinowanym oleju rzepakowym. Olej ten jest dobry do przygotowywania potraw na ciepło i zimno.

Oleju lnianego i oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia używajmy na zimno. Jeśli chcemy dodać do ciepłej potrawy (np. zupy), to już po zdjęciu z ognia.

Gotujmy na parze, duśmy i pieczmy bez tłuszczu – w folii aluminiowej, pergaminie, żaroodpornym naczyniu. Gotując warzywa, wrzucajmy je na krótko do wrzątku.

W walce z cholesterolem ważna jest regularność. Jedzmy 4-5 niewielkich posiłków dziennie. To pomoże uporać się z napadami wilczego głodu i ureguluje przemianę materii. Pamiętajmy, że efekty diety będą widoczne najwcześniej po 2-3 miesiącach.

Pogromcy cholesterolu


Karczochy - są źródłem cynaryny regulującej poziom cholesterolu. Przyspiesza usuwanie lipidów oraz proces przemiany cholesterolu do kwasów żółciowych.

Awokado - choć ma bardzo dużo kalorii, zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe oraz niacynę (witaminę B3), która może obniżyć poziom cholesterolu LDL nawet o 20-30 procent.

Zielona herbata - poprawia proporcję między „złym” a „dobrym” cholesterolem. Zawiera polifenole, które chronią cholesterol przed utlenianiem, a także katechiny obniżające jego wchłanianie w jelitach.

Czosnek - bogaty w allicynę ułatwiającą wydalanie cholesterolu z organizmu.

Pomocne kuracje

Mieszanka nasion

W młynku zmiel równe porcje pestek dyni, nasion lnu, wiesiołka i ostropestu plamistego. Mieszankę przechowuj w lodówce w szczelnie zakręconym słoiku. Dwa razy dziennie dodawaj po łyżce zmielonych nasion do posiłków.

Kleik z babki płesznik

W rondelku zagotuj szklankę wody. Wrzuć do niej 3 łyżki nasion babki i gotuj przez kilka minut. Ostudź. Pij kleik dwa razy dziennie.

Kefir ojca Grande

Litr mleka gotuj na małym ogniu przez pół godziny, żeby odparowało. Następnie przelej do kamionkowego garnka i pozostaw do ostygnięcia. Do chłodnego mleka dodaj szklankę kefiru. Nakryj pokrywką i pozostaw w ciepłym miejscu. Następnego dnia odlej szklankę i wypij. Resztę pozostaw do zakwaszenia kolejnej porcji mleka wieczorem. Kefir należy pić 3 razy dziennie po jednej szklance.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy