Reklama

Jak obniżyć poziom cukru we krwi bez leków?

Poziom cukru we krwi ma bardzo duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Od jego odpowiedniego stężenia zależy właściwa praca wątroby, nerek, trzustki i układu krążenia. Zbyt wysoki poziom cukru sprawia, że źle się czujemy, przybieramy na wadze, a na skórze pojawiają się niedoskonałości. Ograniczenie spożywania cukrów niesie za sobą same korzyści – zapobiega powstawaniu nowotworów, chorób serca czy otyłości. Usprawnia też pracę mózgu, poprawia odporność i paradoksalnie – zapewnia organizmowi większą ilość energii. W jaki sposób możemy naturalnie obniżyć poziom cukru we krwi, nie stosując leków?

Dlaczego mamy podwyższony poziom cukru we krwi?

Główną przyczyną podwyższonego poziomu cukru we krwi jest niewłaściwa dieta i brak ruchu. Jeśli regularnie spożywamy zbyt dużo węglowodanów, nie dbając jednocześnie o aktywność fizyczną, nasza trzustka musi produkować coraz więcej insuliny. Z czasem może zacząć szwankować i przestać skutecznie obniżać poziom cukru we krwi, przez co komórki ciała nie otrzymają niezbędnej do funkcjonowania glukozy. Dochodzi wtedy do hiperglikemii, która nieleczona może prowadzić do trwałego uszkodzenia trzustki i cukrzycy. Dlatego tak ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi. Już niewielkie przekroczenie normy (u zdrowego człowieka prawidłowe stężenie to 60-100mg% na czczo) powinno nas zmotywować do zmiany diety i stylu życia.

Reklama

Jedz produkty bogate w błonnik

Błonnik odpowiada za prawidłową pracę jelit i wydłuża trawienie cukrów, dzięki czemu zapobiega szybkiemu wyrzutowi glukozy do krwi. Dlatego produkty bogate w błonnik charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym – wskaźnikiem informującym o tym, jak dany produkt wpływa na stężenie cukru we krwi w ciągu dwóch godzin od jego spożycia. Niski indeks glikemiczny (poniżej 55) świadczy o tym, że po posiłku poziom glukozy we krwi podnosi się bardzo wolno, a uczucie sytości trwa dłużej.

Chcąc skutecznie obniżyć poziom cukru we krwi, zrezygnuj z białego pieczywa na rzecz razowego i pełnoziarnistego. Do diety włącz płatki owsiane, otręby, brązowy ryż, makaron razowy, kaszę pęczak i gryczaną. Zdrową przekąską bogatą w błonnik będą orzechy – włoskie i laskowe, a także migdały i pistacje.

Warzywa i owoce bogate w błonnik

Warzywa także są cennym źródłem błonnika. Najzdrowsze są surowe, spożywanie rozgotowanych sprawia, że stężenie glukozy we krwi rośnie szybciej. Niektóre warzywa można jeść bez ograniczeń – zaliczają się do nich m.in.: cukinia, świeży i kiszony ogórek, rzodkiewka, zielona papryka, pomidory, kalafior, cebula, seler, brokuł. Unikaj warzyw strączkowych oraz gotowanych ziemniaków – mają wysoki indeks glikemiczny. Pamiętaj, żeby jeść przynajmniej pół kilograma warzyw dziennie.

Owoce ze względu na dużą zawartość fruktozy powinno się spożywać z umiarem i najlepiej te najmniej słodkie – cytryny, awokado, poziomki i truskawki. W małych ilościach możesz też jeść maliny, jabłka, gruszki, śliwki i pomarańcze. Unikaj bananów, winogron oraz suszonych i kandyzowanych owoców. Prawdziwym hitem dla osób o podwyższonym poziomie cukru we krwi jest grejpfrut, ponieważ zawiera naturalne substancje spowalniające wchłanianie cukru. Dzięki temu owoc zapewnia uczucie sytości i reguluje poziom glukozy.

Zioła i przyprawy, które obniżają poziom cukru

Podobne działanie do błonnika ma morwa biała – substancje zawarte w liściach tego drzewa sprawiają, że dostarczane do organizmu cukry wolniej się rozkładają i nie dochodzi do szybkiego wyrzutu glukozy do krwi. Dlatego warto pić napar z liści morwy, najlepiej po posiłku. Cukier we krwi obniżają też cynamon i goździki.

Zmień nawyki

Jedz małe regularne posiłki (co 3-4 godziny), zawierające białko, węglowodany i warzywa. Staraj się równomiernie rozkładać spożywanie węglowodanów w trakcie dnia. Pij duże ilości wody, która rozrzedza krew i pobudza nerki do usuwania cukru z organizmu. Unikaj smażonych, tłustych posiłków, ponieważ sprzyjają nadwadze. Nie jedz słodyczy i nie dodawaj cukru do kawy czy herbaty. Potrawy gotuj lub przyrządzaj na parze. Produkty skrobiowe gotuj jak najkrócej, by nie podwyższać ich indeksu glikemicznego – ryż i kasza powinny być sypkie, a makaron ugotowany na półtwardo.

Prowadź aktywny tryb życia

Wysiłek fizyczny w naturalny sposób obniża poziom cukru we krwi. Każdego dnia przynajmniej przez pół godziny staraj się energicznie spacerować, jeździć na rowerze albo biegać. Dzięki temu organizm wykorzysta cukier i jednocześnie zacznie pozbywać się zbędnych kilogramów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy