Reklama

Reklama

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Wiek biologiczny, nazywany również wiekiem metabolicznym w dużej mierze zależy od przyjętego stylu życia, na który składa się dieta, wysiłek fizyczny i gospodarka hormonalna. Co jednak zrobić, kiedy wiek metaboliczny jest wyższy niż wiek metrykalny? Istnieją sposoby na jego obniżenie. Oto one.

Czym jest wiek metaboliczny?

Wiek metaboliczny może różnić się od tego, ile obecnie mamy lat. Wiek metaboliczny wskazuje, w jakim wieku jesteśmy w kontekście  kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Wiek metaboliczny osób cierpiących na nadwagę w większości przypadków jest wyższy, niż ich wiek biologiczny. Natomiast osoby stosujące zdrową dietę, uprawiające regularnie aktywność fizyczną, mogą być metabolicznie młodsze, niż wynikałoby to z metryki urodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że w największym stopniu o tym, jaki jest nasz wiek metaboliczny, decydują geny.

Reklama

Jak obliczyć swój wiek metaboliczny?

Jeśli dokładnie chcemy poznać swój wiek metaboliczny, najlepiej udać się na badanie do specjalisty. W tym przypadku będzie to dietetyk. Na podstawie składu ciała - masy mięśniowej, masy tłuszczowej i wody w organizmie oraz informacji o wzroście i wadze, dietetyk za pomocą urządzenia zwanego analizatorem, ustali dokładne dane. Na 3 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i płynów. Dzień przed badaniem nie powinniśmy także wykonywać intensywnego treningu fizycznego.

Czytaj także: Nigdy jej nie stosuj. Eksperci ostrzegają przed dietą gwiazd

Jak obniżyć wiek metaboliczny?

Jeśli chcemy obniżyć nasz wiek metaboliczny, przede wszystkim należy skupić się na przyspieszeniu przemiany materii w organizmie, zwiększeniu masy mięśniowej, zmniejszeniu tkanki tłuszczowej oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Warto wiedzieć: Proste nawyki, dzięki którym szybciej schudniesz

Regularne uprawianie aktywności fizycznej jest podstawą do obniżenia wieku biologicznego. Ponadto zdrowa, zbilansowana dieta ułożona pod nasze zapotrzebowanie kaloryczne, a przy tym dostosowana do obecnego stanu zdrowia, to drugi krok do sukcesu. Rezygnacja ze spożywania żywności wysoko przetworzonej i zastąpienie jej warzywami, owocami oraz produktami będącymi bogatym źródłem minerałów pozwoli na obniżenie wieku biologicznego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiek metaboliczny | jak obniżyć wiek metaboliczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy