Jak oczyścić organizm? Sposoby na detoksykację
Prawidłowo działający organizm jest w stanie sam się oczyszczać. Jest to uzależnione od właściwego funkcjonowania nerek, wątroby, układu trawiennego i moczowego. Długotrwałe prowadzenie niezdrowego stylu życia może jednak negatywnie wpływać na pracę narządów wewnętrznych. Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, zbyt duża ilość kawy, stres i brak aktywności fizycznej to tylko część czynników osłabiających naturalną detoksykację. Jeśli zauważymy, że nasz metabolizm zwolnił, a nasze samopoczucie się pogorszyło, warto wspomóc procesy metaboliczne i oczyszczające organizm. Wystarczy zmienić nawyki i włączyć do diety kilka cennych produktów, by lepiej się poczuć, atrakcyjniej wyglądać i cieszyć się zdrowiem.
W codziennej diecie nie powinno zabraknąć cytryn, jabłek, pomarańczy, a także żurawiny. Substancje zawarte w cytrynie wspomagają pracę wątroby i ułatwiają rozpuszczanie kamieni żółciowych. Ten cytrus ma działanie zasadowe, więc odkwasza organizm, co ułatwia jego oczyszczanie. Picie wody z cytryną na czczo poprawia także perystaltykę jelit. Korzystny wpływ na układ pokarmowy i trawienny mają także pomarańcze.
Pomocne w detoksykacji są również jabłka. Występujące w nich flawonoidy usuwają wolne rodniki i wiążą toksyczne metale. Jabłka są też bogate w błonnik, który wspiera pracę jelit i zapobiega zaparciom. Podobne właściwości wykazują też suszone figi. Z kolei żurawina działa antybakteryjnie i chroni układ moczowy przed chorobami. Jej właściwości moczopędne powodują szybsze oczyszczanie organizmu. Żurawina zawiera też błonnik i flawonoidy, które korzystnie wpływają na układ trawienny, a także sercowo-naczyniowy.
Detoks organizmu ułatwią buraki, cebula, kapusta, seler oraz natka pietruszki. Regularne spożywanie buraków usprawni pracę wątroby i woreczka żółciowego. Bogactwo zawartych w nich witamin i minerałów pozytywnie wpływa także na pracę nerek, a błonnik reguluje procesy trawienia oraz poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Dodawanie cebuli do posiłków także wesprze detoksykację organizmu – zawarte w niej substancje usuwają toksyczne związki metali oraz pasożyty. Z kolei spożywanie selera poprawi metabolizm i pomoże wydalić z organizmu szkodliwy kwas moczowy. Silne właściwości detoksykacyjne wykazuje biała kapusta, zwłaszcza kiszona – zawiera probiotyki, które usprawniają procesy trawienia i regulują wypróżnienia. Występująca w kapuście siarka wspiera także pracę wątroby. Do posiłków warto również dodawać natkę pietruszki – ma silne działanie moczopędne, chroni przed chorobami układu moczowego i zawiera chlorofil ułatwiający oczyszczanie organizmu.
Zielona herbata przyspiesza metabolizm i spalanie tłuszczów, reguluje też trawienie. Zawarte w niej substancje usuwają wolne rodniki i szkodliwe produkty przemiany materii. Zielona herbata działa również korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Do diety warto też włączyć napary z ziół o właściwościach oczyszczających – skrzypu polnego, mniszka lekarskiego i pokrzywy.
Prowadź zdrowy tryb życia
Nic tak nie poprawia metabolizmu jak aktywność fizyczna, zwłaszcza ruch na świeżym powietrzu. Staraj się codziennie spacerować, biegać, jeździć na rolkach lub rowerze. Unikaj alkoholu, nie pal papierosów, ogranicz kawę i czarną herbatę. Każdego dnia pij przynajmniej dwa litry niskosodowej wody mineralnej. Dzięki temu nerki będą lepiej pracować, a ty pozbędziesz się nadmiaru metali i nawilżysz skórę. Wysypiaj się – tylko zregenerowany i wypoczęty organizm jest w stanie prawidłowo funkcjonować.