Reklama

Reklama

Jak oddychać prawidłowo?

Dwie trzecie Polaków podczas świątecznych zakupów denerwuje się tłumami na ulicach i w sklepach. Prawie połowie z nas przeszkadzają nieuprzejmi ludzie w kolejkach. Dlatego w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach - na niespełna tydzień przed Świętami - będziemy mówić o tym, jak pozbyć się przedświątecznego stresu. "Jeden ze sposobów to zdrowych oddech" - przekonuje Dagmara Skalska, trenerka prawidłowego oddychania.

- Bez jedzenia jesteśmy w stanie wytrzymać trzy tygodnie. Bez wody - trzy dni. A bez oddechu - trzy sekundy. Prawidłowy oddech jest wtedy, gdy wraz z wdechem pompuje się nasz brzuch, aktywujemy przeponę. Większość z nas oddycha szczytem płuc, to jest oddech stresowy. Taki oddech pojawia się, gdy siadamy przed komputerem i przeglądamy strony internetowe - przekonuje w rozmowie z RMF FM Dagmara Skalska, trenerka prawidłowego oddychania.

Reklama

Jak oddychać prawidłowo - tak, aby pozbyć się stresu?

1. Usiądź w wygodnym miejscu, bądź rozluźniony

2. Połóż rękę na brzuchu

3. Zamknij oczy

4. Poczuj, jak przez czubek nosa wpływa strumień ciepłego powietrza. Brzuch pompuje się wraz z wdechem jak balonik

5. Wraz z wydechem brzuch zapada się

6. Zwróć uwagę, jak ręka położona na brzuchu unosi się i opada

- Gdy zaczniemy tak oddychać, zauważymy, że wszystko spowalnia. Zaczynamy się wolniej poruszać, wolniej mówić, jest nam spokojniej. Wystarczą dwie minuty w ciągu dnia, żeby uspokoić się i żeby taki oddech przywrócił nam równowagę - podkreśla Dagmara Skalska w rozmowie z RMF FM. 

Możemy położyć na brzuchu książkę. Ta książka powinna podnieść się wraz z wdechem na wysokość 5 centymetrów. 

Koncentrujemy się na brzuchu. To najprostszy oddech, nazywany oddechem dziecka - dodaje. Już po dwóch tygodniach zauważymy różnicę, także w naszym nastroju. Im częściej złapiemy się na tym, że nawykowo oddychamy w sposób stresowy, tym szybciej wytworzymy nowy, prawidłowy nawyk- dodaje trenerka oddychania. 

Michał Dobrołowicz


Dowiedz się więcej na temat: oddychanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje