Reklama

Jak odetkać ucho?

Zatkane ucho to uciążliwy problem, który może przydarzyć się każdemu. Zazwyczaj pojawia się po kąpieli, podczas podróży samolotem na skutek różnicy ciśnień lub z powodu nadmiaru woskowiny. Zdarza się jednak, że zatkane ucho może świadczyć o poważniejszych problemach ze zdrowiem, wtedy należy zgłosić się do specjalisty. Do przyczyn należą: zapalenie zatok, zakażenia bakteryjne lub wirusowe, alergia czy uszkodzenie błony bębenkowej. Mogą wówczas wystąpić takie objawy jak szumy uszne, uczucie rozpierania i dzwonienia, zawroty głowy, a nawet ból ucha, wydzielina ropna czy pogorszenie słuchu. Jeśli jednak ucho zatkało się w wyniku nadmiaru wody, woskowiny czy z powodu różnicy ciśnień, można je w łatwy sposób odetkać w domu. Jakie są sprawdzone metody na odetkanie ucha?

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Jedną z przyczyn zatkanego ucha może być katar, wskutek którego powstaje obrzęk w obszarze śluzówek. Z czasem obrzęk może się rozprzestrzenić/powiększyć i oddziaływać na przewód słuchowy. W tym przypadku należy zadbać o udrożnienie dróg oddechowych. Można więc stosować krople do nosa (np. zawierające wodę morską), które działają obkurczająco na śluzówkę. Warto również stosować inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych i ziół, np. szałwii, rumianku, melisy, olejku lawendowego czy eukaliptusowego. Pomogą pozbyć się zalegającej wydzieliny i obkurczyć błonę śluzową nosa. Wystarczy dodać do miski z gorącą wodą wybrane zioła czy kilka kropel olejku. Zatkane ucho można także oczyścić za pomocą spirytusu etylowego. Uszy należy zakraplać kilkoma kroplami płynu.

Reklama

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną?

Częstym powodem zatkanych uszu jest nadmiar woskowiny, która w normalnych ilościach chroni przewód słuchowy przed bakteriami i wirusami. Gdy jest jej za dużo, prowadzi do zablokowania światła w przewodzie słuchowym i powstawania czopu woskowinowego. Może się to przyczyniać do osłabienia słuchu. Przede wszystkim nie należy usuwać woskowiny za pomocą patyczków higienicznych, które mogą przesunąć woskowinę w stronę błony bębenkowej i ją uszkodzić. Czopu woskowinowego można się pozbyć, zakrapiając uszy wodą lub płynem przeznaczonym do usuwania wydzieliny usznej. Należy przechylić głowę w bok i zaaplikować kilka kropel płynu do ucha. Następnie delikatnie prostujemy głowę, co umożliwi wypływanie woskowiny z ucha. Zamiast wody można zastosować ciekłą parafinę lub oliwę z oliwek, które zmiękczają zalegające w przewodzie słuchowym złogi. Można również samodzielnie wykonać świecowanie uszu, jednak najlepiej, gdy zabieg wykona doświadczony terapeuta.

Jak odetkać zatkane ucho z powodu różnicy ciśnień?

Ucho może zatkać się także podczas lotu samolotem lub jazdy windą. Jest to spowodowane tym, że ciśnienia wewnątrz ucha i na zewnątrz zaczynają się różnić. Do ucha dostaje się za dużo powietrza, przez co dochodzi do ucisku trąbki Eustachiusza, jej zwężenia i zatoru. Aby odblokować w takiej sytuacji zatkane ucho, wystarczy często połykać ślinę, dzięki czemu udrażnia się trąbka słuchowa i wyrównują się ciśnienia. Można także żuć gumę, ssać cukierki lub szeroko otwierać usta (jak przy ziewaniu). Dobrym sposobem jest też nabranie powietrza, zatkanie nosa i ust i powolne wydmuchiwanie powietrza. Dzięki temu ucho się odetka.

Jak odetkać ucho zalane wodą?

Obecność wody w uchu powoduje nie tylko dyskomfort, ale może też prowadzić do infekcji lub stanu zapalnego. Najczęściej woda do ucha dostaje się w podczas kąpieli czy korzystania z basenu. Aby ją usunąć z przewodu słuchowego, wystarczy przechylić głowę w kierunku ramion i lekko pociągnąć małżowinę uszną. Można również spać na uchu, w którym jest woda, dzięki czemu płyn swobodnie będzie mógł wypłynąć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama