Reklama

Jak odetkać ucho? Na ratunek idzie babciny patent

Powodem zatkania uszu najczęściej są infekcje bakteryjne, przyczyniające się do stanu zapalnego. Nieprzyjemną dolegliwość wywołuje również zalegająca woskowina czy wizyta na basenie. Na szczęście z problemem można uporać się w kilka chwil. Jak to zrobić? Dowiesz się z tego artykułu.

Czemu uszy się zatykają?

Dokuczliwy objaw zatkania często wywołuje nadmiar wydzieliny usznej czy kąpiel w basenie. Jeśli przypadłość nie trwa dłużej niż trzy dni, nie należy się niepokoić. Jednak gdy stan przedłuża się w nieskończoność, konieczna jest wizyta u laryngologa. Świadczyć to może o stanie zapalnym lub uszkodzeniu błony bębenkowej. Niepokojącymi objawami są również szumy uszne, które mogą być objawami poważniejszych schorzeń.

Polecamy: Opadająca powieka i uśmiech Mona Lisy. Tak objawia się tajemnicza miastenia

Reklama

Strzykawka z wodą utlenioną

By pomóc sobie doraźnie z zatkanym uchem, wypróbuj babciny patent. Potrzebujesz w tym celu strzykawkę i wodę utlenioną oraz ręcznik. Postępuj krok po kroku:

  1. Do strzykawki nalej trochę wody utlenionej i zassij jej zawartość. 
  2. Głowę odchyl na bok i delikatnie zaaplikuj mieszankę.
  3. Na koniec pomału wyprostuj głowę i pozwól, by zalegająca woskowina wydostała się na zewnątrz. Poruszaj głową na boki.
  4. Wytrzyj dokładnie uszy ręcznikiem, by nie doszło do przewiania.

Jeśli jest taka potrzeba, czynność wykonaj jeszcze raz. 

Jak dbać o higienę uszu?

Uszy powinno myć się delikatnie, niekoniecznie patyczkami. Warto zaznaczyć, że służą wyłącznie do wyczyszczenia małżowiny usznej. Nie powinno wkładać się ich do kanału słuchowego, gdyż grozi to uszkodzeniem bębenka. Z medycznego punktu widzenia woskowina uszna jest niezbędna, gdyż chroni ucho przed uszkodzeniami. Ma również działanie przeciwbakteryjne i zapobiega tworzeniu się stanów zapalanych. Tę część ciała wystarczy delikatnie przepłukać w czasie kąpieli lub umyć małym, wilgotnym ręcznikiem. W aptekach można nabyć specjalne spreje do czyszczenia uszu, które nie uszkodzą ich w żaden sposób.

Zobacz: Quiz: Jaki jest wiek twojego mózgu?


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy