Reklama

Jak odetkać zatkany nos?

Jesień i zima to czas, kiedy częściej niż zwykle jesteśmy podatni na drobne infekcje, takie jak np. przeziębienie. Jego objawami są przemęczenie, ból gardła czy katar. Chorobie często towarzyszy zatkany nos, który utrudnia funkcjonowanie, bowiem uniemożliwia oddychanie, a także zmienia głos i powoduje chrypkę. Zatkany nos jest wynikiem stanu zapalnego błony śluzowej oraz znajdujących się w nim naczyń krwionośnych. Choć przez wielu uznawany jest za błahą dolegliwość, może prowadzić do gorszego samopoczucia, bólu głowy oraz podwyższyć ciśnienie tętnicze krwi. Na szczęście istnieją skuteczne i naturalne sposób, które udrażniają nos. Jak go skutecznie odetkać? Co wtedy należy jeść?

Siąkanie

Zatkanemu nosowi często towarzyszy uporczywy katar. Najprostszym sposobem jest tzw. siąkanie, czyli wydmuchiwanie zalegającej wydzieliny. Niestety, jeśli robisz to zbyt często, możesz doprowadzić do przesuszenia śluzówki i wzmocnienia stanu zapalnego wewnątrz nosa. Z pomocą mogą przyjść specjalne preparaty z apteki. Pamiętaj, żeby dokładnie przeczytać ulotkę i stosować się do zawartych w niej informacji, gdyż ich niewłaściwe używanie może pogorszyć twój stan. Bezpieczniejszym środkiem jest woda morska, która dostępna jest w aerozolu. Nie wpływa niekorzystnie na błonę śluzową nosa, ale skutecznie rozrzedza wydzielinę i nawilża śluzówkę.

Reklama

Inhalacja

W przypadku zatkanego nosa pomoce są różnego rodzaju inhalacje. Możesz je w łatwy sposób przygotować. Wlej do miski wrzątek i dodaj zioła, np. szałwię, rumianek lub miętę. Poczekaj chwilę, aż napar trochę przestygnie, ale nadal będzie unosiła się znad niego para. Zakryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad miską i wdychaj aromat przez kilka minut. Do mieszanki możesz dodać kilka kropel olejków eterycznych, takich jak miętowy, eukaliptusowy czy z drzewa herbacianego. Bądź ostrożny, aby się tylko nie poparzyć.

Sięgnij po naturalne antybiotyki

Jeśli masz zatkany nos, sięgnij po czosnek, który ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Wystarczy jeść kilka ząbków w ciągu całego dnia, np. dodając go do kanapek. Możesz również go posiekać i wymieszać z gorącym mlekiem. Jeśli masz możliwość po pokrojeniu wdychaj przez chwilę ulatniające się z niego związki siarki. Możesz również stworzyć naturalny syrop, np. z posiekanych kawałków imbiru czy kurkumy, wymieszanych z sokiem z cytryny i miodem. Pij łyżeczkę mikstury kilka razy dziennie.

Pij dużo płynów

Kiedy borykasz się z zatkanym nosem pamiętaj o tym, aby pić dużą ilość płynów. Najlepiej sprawdzą się ziołowe napary, np. z rumianku lub mięty. Możesz również zaparzyć zwykłą czarną herbatę z dodatkiem plasterka cytryny i łyżeczką miodu. Nawodniony organizm lepiej radzi sobie ze stanem zapalnym oraz rozrzedzi wydzielinę i ułatwi jej usunięcie z nosa.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy