Jak odmłodzić nasz mózg
Badacze mózgu twierdzą, że nie tylko to, co robimy przez lata dla sprawności umysłu procentuje w starszym wieku – tak samo ważne są działania poprawiające jego pracę na bieżąco. Mogą sprawić, że będzie funkcjonował jak za młodu.
Rozwiązywanie krzyżówek, rebusów, łamigłówek to świetny trening, ale nie wystarcza. Z czasem mózg przyzwyczaja się do takiej aktywności i powiela utarte schematy. Nie stara się. Podsuwaj mu wciąż coś nowego, podnoś poziom trudności. Wysiłek umysłowy zwiększa tzw. rezerwę poznawczą, czyli zasób komórek nerwowych, inteligencję, wiedzę.
Jeśli do tej pory nie grałaś w szachy, scrabble, sudoku itp., poznaj je. Nie wzbraniaj się przed nauką obsługi smartfona czy komputera. Im bardziej skomplikowane zadanie, tym większa korzyść.
Co najmniej raz w tygodniu zrób coś innego niż zwykle, np. obejrzyj program czy film, który do tej pory cię nie interesował, zamiast romansu przeczytaj kryminał, idź na spacer w nieznane miejsce, zjedz śniadanie w pokoju, a nie w kuchni.
Stymuluje część mózgu odpowiadającą za pamięć, mowę i narząd ruchu, opóźnia rozwój demencji. Dźwięki o wysokiej częstotliwości, np. skrzypiec, gitary, harfy, pozytywnie wpływają na funkcjonowanie fal mózgowych.
Może kiedyś zabrakło ci czasu na naukę gry na instrumencie? Zacznij ją teraz, a odmłodzisz mózg o kilka lat. Jego starzenie się hamuje poznawanie języków obcych. Specjaliści twierdzą, że wiek nie jest przeszkodą. Ucz się codziennie kilku nowych słówek czy zdań, powtarzaj je i dokładaj kolejne.
Sprzyja wydzielaniu w nim substancji korzystnych dla inteligencji i samopoczucia, chroniących przed skutkami stresu i starzenia. Pomagają nawet lekkie formy ruchu, ale najbardziej efektywne są te przyspieszające krążenie, np. szybkie marsze, jazda na rowerze, taniec. Powodują, że więcej krwi dociera do mózgu, komórki nerwowe są lepiej odżywione i sprawniej pracują. Regularne ćwiczenia powodują rozrost hipokampu - części mózgu odpowiadającej za pamięć i koncentrację.
Niedobór snu powoduje kłopoty z logicznym myśleniem, koncentracją, pamięcią. Mózg reaguje na bodźce z takim opóźnieniem, jak w upojeniu alkoholowym. Szybciej się starzeje, rośnie ryzyko chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy odkryli, że podczas snu usuwana jest toksyczna proteina gromadząca się w mózgach osób z alzheimerem.
Z badań australijskich i niemieckich naukowców wynika, że praktykowana regularnie może odmłodzić mózg o siedem lat. Usiądź wygodnie w cichym miejscu. Zamknij oczy i przez kilka minut koncentruj się na oddechu - rób powoli głęboki wdech nosem i wydech ustami. Na początku możesz mieć trudności ze skupieniem, ale z czasem osiągniesz wyciszenie i relaks.
Produkty pełnoziarniste
Są źródłem węglowodanów złożonych, z których uwalnia się glukoza będąca paliwem dla mózgu. Gdy jej brakuje, pracuje wolniej, mamy kłopoty z koncentracją. Ryby morskie, orzechy, siemię lniane. Dzięki kwasom omega-3 poprawiają pamięć. Ich brak przyspiesza starzenie się mózgu. Orzechy oraz siemię zawierają też lecytynę - przyspiesza wymianę informacji. Warzywa i owoce. Są bogate w przeciwutleniacze, chroniące komórki nerwowe przed wolnymi rodnikami. Usprawniają przepływ krwi.
Woda
Poprawia ukrwienie mózgu i koncentrację.
Koktajl dla mózgu
Garść szpinaku, banan, szklanka mrożonych jagód, łyżeczka siemienia, 2 orzechy włoskie i 300 ml niegazowanej wody.
***Zobacz także***