Reklama

Reklama

Jak pogoda steruje naszym zdrowiem?

Skoki ciśnienia, wiatr czy burze decydują o naszym samopoczuciu. Jakie dolegliwości mogą wywołać?

Badania mówią, że nawet 70 proc. z nas jest wrażliwa na kaprysy pogodowe. Pod ich wpływem zmieniają się m.in. ciśnienie i krzepliwość krwi, temperatura ciała, wydolność płuc, wydzielanie hormonów, rytm serca, wrażliwość na ból.

Reklama

Organizm zdrowego człowieka bez problemu przystosowuje się do nowych warunków. Jeśli jednak jesteśmy przemęczeni albo chorujemy przewlekle, dotkliwiej odczuwamy wahania pogodowe.

Najczęściej reagujemy na zmiany ciśnienia powietrza

Najlepiej tolerowane przez organizm wynosi 1016 hPa. Natomiast najbardziej dotkliwe są gwałtowne wahania ciśnienia o więcej niż 8 hPa. Niekorzystny jest zwłaszcza jego spadek. Wtedy gorzej funkcjonuje układ krążenia, oddechowy i nerwowy.

Problemy zdrowotne mogą pojawić się już na kilka godzin przed nadejściem niekorzystnego frontu atmosferycznego. Niskie ciśnienie wymusza konieczność głębszego oddychania, serce musi wydajniej pracować, aby uzupełnić niedobory tlenu, co powoduje, że jest bardziej obciążone. Rośnie wtedy ryzyko zawału oraz migotania przedsionków.

Jeśli chorujemy na astmę, POChP, wskutek spadku ciśnienia mogą występować problemy z oddychaniem. Warto w taką pogodę mieć przy sobie inhalator z lekiem. Skok ciśnienia atmosferycznego to też ostrzeżenie dla chorych na miażdżycę - rośnie ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Na samopoczucie wpływa także wiatr

Czujemy się gorzej, zwłaszcza gdy jest silny, ciepły i długotrwały, tak jak np. halny, który dodatnio jonizuje powietrze. Gdy wieje, stajemy się nerwowi, rozdrażnieni, cierpimy na bezsenność lub nadmierną senność, migreny.

Nawet ludzie całkiem zdrowi w wietrzne dni są drażliwi i nadpobudliwi. Kardiolodzy dostrzegają również zależność między silnym wiatrem a częstszym występowaniem ostrych zespołów wieńcowych i zaburzeń rytmu serca.

Wietrzna pogoda prowokuje także dolegliwości reumatyczne - dokuczają wtedy bóle mięśni i stawów.

Dowiedz się więcej na temat: pogoda | Wpływ pogody na samopoczucie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje