Reklama

Jak pokonać chęć na słodkie? Skuteczne sposoby

Każdy z nas doskonale zna to uczucie – ogromna ochota na coś słodkiego. Wielu z nas z nim walczy, chcąc ograniczyć słodycze i uchronić organizm przed chorobami, na przykład przed cukrzycą. Ochota na słodycze jest jednak najbardziej niebezpieczna dla osób, które się odchudzają. Ingerencja dużej ilości cukru w ustalony przez dietetyka jadłospis może skończyć się efektem jojo lub nieprzyjemnymi dolegliwościami układu trawiennego. Warto wiedzieć, co zrobić, gdy odczuwamy silne pragnienie słodyczy.

Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą ci zwalczyć ochotę na słodycze i uchronią przed cukrzycą i otyłością:

Unikaj przetworzonych cukrów sztucznych słodzików

By nasz organizm nie domagał się dużej ilości cukru, musimy go pierwszorzędnie odzwyczaić od białej śmierci. Zaczynamy od ograniczenia ilości cukru w diecie. Eliminujemy nie tylko produkty, które zawierają cukry przetworzone, ale także inne substancje słodzące, np. słodzik. Wiele osób uważa, że słodziki zmniejszają łaknienie słodyczy. To nieprawda! Słodzik, podobnie jak cukier wzmaga ochotę na słodycze, dlatego uważany jest za produkt, który powoduje nadwagę. Badania naukowe wykazały, że szczury, którym zostały podane niewielkie ilości słodzika jadły więcej w ciągu dnia i znacznie szybciej przybierały na wadze.

Reklama

Zastępuj słodycze zdrowymi przekąskami

Nasz organizm potrzebuje cukru, to jasne. Nie musimy go jednak spożywać wyłącznie w postaci słodyczy. Jeśli chcesz zmniejszyć łaknienie na cukier, a przy okazji zrzucić kilka zbędnych kilogramów, zastąp słodycze owocami, najlepiej suszonymi. Dostarczą one do organizmu cukier, ale nie zwiększą łaknienia na słodycze.

Białko

Potrzeba słodkiego jest związana nie tylko ze spadkiem cukru we krwi, ale także z nieregularnym spożywaniem posiłków. Jeśli nie dostarczamy do organizmu podstawowych wartości odżywczych, np. białka, odczuwamy wówczas większe łaknienie na słodycze, które jedynie na chwilę dostarczą nam energii. Chcesz zmniejszyć łaknienie na słodycze? Jedz codziennie posiłki bogate w białko. Pokarmy wysokobiałkowe są trawione wolniej, dlatego dłużej czujesz się syty. Pamiętaj, by wybierać zdrowe rodzaje białka, na przykład: chude mięso kurczaka, niskotłuszczowe jogurty, jajka, orzechy, fasolę, ciecierzycę i soczewicę.

Nawodnienie

Picie ośmiu szklanek wody dziennie zapewnia prawidłowy poziom nawodnienia organizmu. Nieodpowiednie nawodnienie organizmu lub wzmożone pragnienie mogą być mylone z ochotą na coś słodkiego, gdyż odczuwamy wówczas niedobór energii. Jeśli czujesz osłabienie i spadek energii, nie sięgaj od razu po słodycze. Wypij wtedy przynajmniej dwie szklanki wody. Naukowcy twierdzą, że picie wody doskonale oszukuje mózg!

Cynamon

Ta aromatyczna przyprawa jest znana z cennych dla naszego zdrowia właściwości. Jedną z nich jest zdolność regulacji poziomu glukozy we krwi. Regularne spożywanie cynamonu pozwala utrzymać prawidłową ilość cukru w naszym organizmie, przez co nie odczuwamy nagłych napadów głodu. By przekonać się o cennych właściwościach cynamonu, pij codziennie herbatę laską cynamonu.

Wydajny sen

Brak energii i zmęczenie zwiększa pragnienie jedzenia słodyczy i ochotę na niezdrowe jedzenie, które zawiera ogromną ilość szkodliwych kalorii. Niedobór snu jest zatem jednym z głównych powodów, które powodują zwiększenie łaknienia, a także otyłość i cukrzycę. Ponadto, brak snu może powodować zmiany hormonalne, prowadzące do słabej regulacji apetytu. Jeśli zdarza ci się odczuwać silne pragnienie słodyczy i niezdrowej żywności, zastanów się czy śpisz regularnie i czy twój sen trwa minimum osiem godzin.

Żucie bezcukrowej gumy

Badania potwierdziły, że bezcukrowa guma do żucia, którą żujemy od czasu do czasu, może znacznie ograniczyć apetyt na słodycze. Najlepiej żuć gumę po obiedzie, ponieważ właśnie wtedy odczuwamy największą ochotę na słodycze. Ta prosta sztuczka pomaga również utrzymać prawidłowy poziom energii w organizmie. Należy pamiętać, że guma powinna być bezcukrowa lub o smaku mięty pieprzowej.

Właściwe posiłki w odpowiednim czasie

Napady głodu i pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego często są efektem nieregularnego spożywania posiłków. Jeśli chcesz ograniczyć słodycze, staraj się jeść posiłki regularnie. Jedz częściej, ale mniejsze ilości. Dzięki temu zrzucisz również zbędne kilogramy.

Cukier to biała śmierć. Należy go ograniczać do minimum w naszej diecie, ale nie całkowicie eliminować. Powyższe sposoby pomogą ci skutecznie walczyć z nadmierną ochotą na słodycze.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jak szybko schudnąć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy